'Hz. Peygamber aleyhisselam, Kur'an'ın ete kemiğe bürünmüş tefsiridir.'

1 Mart 2021 Pazartesi
'Hz. Peygamber aleyhisselam, Kur'an'ın ete kemiğe bürünmüş tefsiridir.'

"Hz. Peygamber aleyhisselam, Kur'an'ın ete kemiğe bürünmüş tefsiridir."

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Dini Gündem" programında bu hafta "Hadislerin Güvenilirliği ve Günümüze Ulaşma Meselesi" konu başlığı ele alındı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Halis Aydemir ve Prof. Dr. Enbiya Yıldırım'ın konuk olduğu programda  "Peygamber Efendimiz zamanında hadisler kaydedilmiş midir?"  "İslamî gelenekte uydurma rivayetlerin tespiti nasıl yapılmaktadır?"  gibi sorulara cevap verildi.

Hadislerin önemine değinilen programda, Müslümanların birliği için sünnetin gerekli ve önemli olduğuna dikkat çekildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Yıldırım, "1996'da vefat eden Mısırlı alim Muhammed Gazali der ki 'Hz. Peygamber aleyhisselam Kur'an'ın ete
kemiğe bürünmüş tefsiridir.'  Eğer Peygamber Efendimiz'in mirası, Sünnet'e uymayı bırakırsak herkesin kendi fikrine göre inşa ettiği Müslümanlıklar ortaya çıkar. Bu bizi bir ümmet olmaktan çıkarır." dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Aydemir ise hadis ve sünnetin önemine ilişkin, "Hz. Peygamber dini yaşadı ve uyguladı. Sahabeler de ondan öğrenip kendi hayatlarına uyguladılar. Bu durum toplum içerisinde bu şekilde sıralana geliyor. Bu uygulamalarda, Hz. Peygamber, akşam namazını üç rekat kılıyor. Yeryüzünün neresinde olursanız olun üç rekat kılındığını görürsünüz. Sünnet dediğimiz, fill, konuşma ve takrirdir. Allah
kelamının nihayeti Peygamber Efendimiz'in hayatıdır. Peygamber Efendimiz, delaletiyle vahyin pratikteki karşılığını bize öğretmiştir." dedi.

Hadislerin günümüze kadar nasıl geldiğine değinen Yıldırım şöyle devam etti:

"Hz. Peygamber, Kur'an'ı sözlü ve fiili olarak uygulamaya döker. Etrafında da Hz. Peygamber'in uygulamalarını, zihin dünyalarına kaydeden sahabe-i kiram vardır. Sahabe-i kiram, Hz. Peygamber'den öğrendikleri uygulamaları İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde, insanlara ulaştırdılar. Hadis kitaplarına baktığımız zaman, hadislerin hepsinin, aynı olduğunu görürüz. Bu, sahabe-i kiramın hadisleri kendisinden sonraki kuşağa sağlıklı bir şekilde aktarmasının sonucudur. Kur'an metnini Hz. Peygamber aleyhisselam bir insan olarak korumak için elinden gelen gayreti göstermiştir. Burada bize düşen görev,  Hz. Peygamber'in ne kadar büyük bir insan olduğunu tekrar anlamaktır. "

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Mustafa Güvenç'in sunumuyla ekranlara gelen "Dini Gündem" her Çarşamba saat 22.00'de Diyanet TV'de...