İnsan Hayrını Ertelememeli

18 Nisan 2022 Pazartesi
İnsan Hayrını Ertelememeli

İnsan Hayrını Ertelememeli

İftarın manevi iklimini, neşesini, coşkusunu ve bereketini evlerimize taşıyan "İftarı Beklerken" programında birbirinden değerli konuklarla ramazana dair sohbetler ediliyor. İstanbul’dan canlı yayınlanan programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen konuk oldu.

Diyanet TV’de ekrana gelen programda, kulluk bilinci ile davranmaya ve hayır işlemenin önemine dikkat çekildi.

Dünyevileşmenin insana zararlarına dikkat çeken İşliyen, insanın yapacağı hayırları ertelememesi gerektiğini dünyevi hayatın geçici olduğunu ifade etti. İşliyen, şöyle devam etti:

"Efendimiz aleyhisselamın ‘Dünya tatlıdır ve yeşildir.’ buyurduğu bir uyarıları var. Allah, sizi dünyaya halife kılacak nimetleri size verecek sonra nasıl davrandığınıza bakacak. Dalıp kalmayın. Hadis-i şerifte ‘Dünyada ne kadar kalacaksanız o kadar istifade edin hazırlık yapın. Ahirette ne kadar kalacaksanız ahireti de o kadar istifade edin, hazırlık yapın.’ Dengeyi kurmak demek, dünyevi lezzetin içerisinde helak olmamak demektir. Bizim vazifemiz budur. Her namazda Rabbena dualarını okuyoruz. ‘Ya Rabbi, dünyada bize iyilik ver, güzellik, bolluk, bereket ver. Sadece dünyada verme. Sadece dünyada ver diyenlerin ahirette hiçbir nasibi yoktur. Ahirette de bize iyilik, güzellik, bolluk ve bereket ver.’. İnsan, hazırlığını sadece dünyaya yönelik yapmamalıdır. Ölümün her an gelebileceğini ve ahiret hayatına intikal edilebileceğini insan unutmamalıdır. Ölümün kazası yoktur. O yüzden insan yapacağı hayırları ertelememelidir."

"İftarı Beklerken" Ramazan ayı boyunca her gün saat 18.00'de Diyanet TV'de...