İran'dan Diyanet'e Ziyaret

4 Temmuz 2017 Salı

İran’dan gelen alimler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın misafiri oldu. Takrib-i Mezahib kurumu başkanı Muhsin Muhammedi Araghi ve beraberindeki heyet Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i makamında ziyaret etti.

İslam dünyasının itilaflar ve politik kutuplaşmalar yaşadığı bir dönemde İran’dan Diyanet İşleri Başkanlığı’na âlimler düzeyinde bir ziyaret gerçekleştirildi.

İran’ın Takrib-i Mezahib kurumu başkanı Ayetullah Şeyh Muhsin Eraki ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i makamında ziyaret etti. Ziyarette İslam âleminin yaşadığı sorunlar gündemdeydi.

Başkan Görmez: “Öyle kötü gelişmeler oluyor ki görüşmekten ve Müslümanların birbirinin yüzüne bakmaktan zaman zaman mahcubiyet duydukları acılar yaşıyoruz. Dünyaya nizam vermek isteyenler bir türlü memnun olmuyorlar ve sürekli farklı bir dünya talep ediyorlar. 2asırdır İslam’sız bir dünya isteniyor yahut ruhu alınmış protestanlaşmış hak ve adalet iddiasında olmayan bir İslam isteniyor. Bazı Müslümanlar da bu çabaya bizzat kendisi yardımcı oluyor.” dedi

Görmez, 2015 Aralık ayında İran’da gerçekleştirilen uluslararası İslami vahdet toplantılarını da hatırlattı; ümmetin birliği için âlimlere düşen sorumluluğu dile getirdi.

“Üzülerek söyleyeyim biz Müslümanlar vahdet toplantılarını artırdıkça tefrika çoğalıyor. O zaman usul ve metot üzerinde yeniden düşünmemiz lazım. Ulemaya çok büyük görevler düşüyor.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Araghi de, “Umarım biz ulemalar olarak aramızdaki vahdeti sağlamayı başarırız” dedi.