İşitme Engellilerinin Umre Heyecanı Başladı

24 Nisan 2018 Salı
İşitme Engellilerinin Umre Heyecanı Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığının 81 il müftülüğünün koordinesinde düzenlediği “İşitme Engellilere Yönelik Umre Ödüllü Dini Bilgiler Yarışması”nda dereceye girenlerin kutsal topraklara yolculuğu başladı.

Ankara Esenboğa Havalimanından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın uğurladığı işitme engellilerin umre ziyaretleri 10 gün sürecek. Umre ziyareti için İşitme engellilere işaret dili bilen hocalar eşlik edecek.

Başkan Erbaş burada yaptığı konuşmada, “Sizleri en güzel yerlere uğurluyoruz. Kabe-i Muazzama, Ravza-i Mutahhara yeryüzünde Müslümanlar için en mukaddes, en hayırlı yerlerdir. Ne mutlu sizlere ki Rabbimizin en mukaddes olarak takdir etmiş olduğu Mekke-i Mükerreme’de Medine-i Münevvere’de ziyaretlerde bulunacaksınız” dedi.

Peygamber Efendimizin “Yeryüzünde ziyaret edilmeye değer üç büyük mabet vardır. Bunlardan birisi Kabe-i Muazzama, bir diğeri Mescid-i Nebevi, bir diğeri de Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dır” buyurduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Siz ikisini göreceksiniz inşallah, buna nail olacaksınız. Cenabı hak ziyaretlerinizi kabul eylesin” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kabe-i Muazzama’yı ilk gördüğünüz zaman kalbinizden, gönlünüzden dünya ve ahiret mutluluğu noktasında Rabbimizden neyi dileyeceksiniz neyi isteyecekseniz isteyin. Ravza-i Mutahhara’ya girer girmez yine kalbinizden gönlünüzden geçen en güzel niyetinizi, duanızı yapın. Milletimiz için dua edin, birliğimiz, beraberliğimiz, ülkemizin mutluluğu ve huzuru için dua edin. Her ibadetinizi başladığınızdan “Yarabbi kabul eyle ve benim için bu ibadeti, bu tavafı, bu sayı kolay eyle diye dua ediniz. Rabbim de kolaylaştıracak inşallah.”

Başkan Erbaş’ın konuşması aynı anda işaret diline çevrilerek işitme engelli vatandaşlara aktarıldı.

81 ilden işitme engellinin katıldığı umre ziyaretinin ilk durağı Mekke olacak. Daha sonra Medine’ye geçecek olan grup, 5 Mayıs’ta yurda dönecek.

Tüm engelli gruplarına yönelik manevi destek, dini danışmanlık ve dini rehberlik gibi birçok hizmet yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı, işitme engellilerin motivasyonlarını arttırmak için düzenlediği yarışmaya, Kur’an Kurslarının, Yaz Kuran Kurslarının ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların öğrencileri ve mezunları katılmıştı.