İslam Coğrafyasında Eman ve Selam’ı Kaybettik

1 Temmuz 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam ülkelerinin büyükelçileriyle iftar sofrasında buluştu. Kırka yakın ülkeden büyükelçi ve misyon temsilcisinin katıldığı iftarın ardından bir konuşma yapan Başkan Görmez, İslam coğrafyasında en büyük sorunun, artık bir eman sorunu olduğunu dile getirerek “Selam olmadan İslam, eman olmadan iman olmaz” dedi.

 
Diyanet İşleri Başkanlığı Ankara’da görev yapan büyükelçilere bir iftar verdi. Programın ev sahibi olan Başkan Görmez, davetlileri eşi Hatice Görmez ile birlikte kapıda karşıladı. Yaklaşık kırk ülke temsilcisinin katıldığı iftara Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül ve Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar da katıldı.
 
İftarın ardından misafirlerine hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam dünyasının içinde bulunduğu sorunları gündeme getirdi: “Bugünlerde mümin ve Müslüman olan her insanın kendisiyle, nefsiyle, kalbiyle baş başa kaldığında rabbine elini açtığında mutlaka şu soruyu kendisine sorması gerekiyor. Biz nereye gidiyoruz? Rabbimizin nimetlerle donatarak hepimize ikram ettiği ortak evimiz, ortak yurdumuz olan dünyamızı ne hale getirdik?”
 
Başkan Görmez yeryüzünde Müslümanların bulunduğu coğrafyaların şiddet ve savaşlara teslim olduğunu hatırlattı, İslam’ın rahmet mesajının tehdit altında olduğunu söyledi: “Biz İslam coğrafyasında ‘eman’ı ve ‘selam’ı neden kaybettik? Hâlbuki selam olmadan İslam, eman olmadan iman olmaz. Sadece İslam coğrafyasında güvenlik sorunu yok. İslam’ın kendisinin bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya olduğunu ifade etmek isterim. Son on yıllarda şiddetin gölgesinde ortaya çıkan yeni dini anlayışlar, İslam’ın rahmet mesajlarını tehdit etmeye başlamıştır. Bugün kendi kalbiyle, kendi nefsiyle, hevasıyla, güç tutkusuyla cihat etmeyen nice insanlar, kendi kardeşlerini katletmekte ve bu katle de ‘cihat’ adını verebilmektedir.”
 
Diyanet İşleri Başkanlığının geçen yıl Ramazan ayında İslam ülkelerinden önemli alimleri İstanbul’a davet ederek başlattığı ‘Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi’ girişimini de hatırlatan Başkan Görmez, barışın tesisine yönelik çalışmaların devam edeceğini söyledi.
 
Mayıs ayında gerçekleştirdiği Gazze ziyaretini de hatırlatan Başkan Görmez, ilahi dinlerin ortak mekanında yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi: “Tarihte nice peygamberleri katledenlerin, Hz. İbrahim’i, Hz. Yakup’u, Hz. İshak’ı, Hz. Yusuf’u ve onların mezarlarını nasıl bir hapishaneye dönüştürdüklerini görmekten büyük üzüntü duydum. İki milyon insanın yaşadığı Gazze’nin nasıl bir tecrit kampına dönüştürüldüğünü acı acı müşahede ettim. Müslümanlar olarak yeniden İslam’ın insanlığa getirdiği barış ve rahmet mesajlarına yoğunlaşmak gerektiğini ifade etmek istiyorum.”