İslam ülkeleri, gereken ve özlenen düzeyde olmasa da aralarındaki işbirliği alanlarını genişletmeye çalışıyor. Bu anlamda bir adım da engellilerle ilgili atılıyor. Engellilerin yaşam kalitesini artırmak, onların sesi olmak ve yapılan güzel çalışmaları paylaşmak amacıyla “islam Dünyası Beyaz Ay teşkilatı” kurulacak.

İslam ülkelerinde engellilere dönük çalışmalar için uluslararası “Beyaz Ay” teşkilatı kuruluyor

Engelliler için kurulacak beyaz ay teşkilatı, islam dünyasındaki engellilerin sesini duyuracak. İnsanlık şu anda engellilerin aciz olduğunu, pek bir şey yapamayacaklarını ve toplumun en alt kesiminde olduğunu zannediyor. Antalya'da düzenlenen foruma, Suudi Arabistan'dan Tunus'a, Sudan'dan Nijerya'ya 30 ülke katıldı. Aralarında bilim insanı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş insanlarının bulunduğu 220 katılımcının yer aldığı forumda, İslam Dünyası Beyaz Ay Teşkilatı kurulmasına karar verildi.

Türkiye'nin öncülüğünde kurulacak teşkilat sayesinde islam ülkelerindeki engeliler, eğitimden sağlığa, sosyal etkinliklerden istihdama kadar her alanda seslerini duyurulabilecek. Beyaz ay, aynı zamanda yardımlaşma ve dayanışma kuruluşu görevini üstlenecek.her ülkede Beyaz Ay teşkilatları olması ve yerel faaliyetlerin ardından tecrübe paylaşımı gibi çalışmalar da, teşkilatın hedefleri arasında yer alıyor.