İsrail Miraç Kandili'nde Yine Kan Döktü

14 Nisan 2018 Cumartesi

Peygamber Efendimizin (s.a.s) Miraca yükseldiği topraklarda, bu kutsal günde de Filistinlilere İsrail zulmü vardı. Toprak günü etkinliklerini bugün “Bayrak Günü” adıyla devam ettiren Filistinlilere İsrail askerleri yine ateş açtı. Gazze sınırındaki olaylarda dün akşam ve bugün 2 Filistinli şehit oldu, yüzden fazla kişi yaralandı.

Gazze'ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını ve İsrail'in gasp ettiği topraklarına geri dönüş hakkının verilmesini talep eden Filistinliler mübarek Miraç kandilinde Gazze şeridine akın etti. Cuma namazı yine İsrail sınırında kılındı.

Ancak namaz sonrası düzenlenen barışçıl gösterilere İsrail müdahale etti.  Askerler Filistinlilere gerçek mermiyle ateş açtı. 1 Filistinli şehit oldu, yüzü aşkın kişi yaralandı. Yaralananlar arasında eylemleri takip eden bir Filistinli gazeteci de vardı.

Bir şehit haberi de dün akşam geldi. Gazze sınırındaki olaylar sırasında ağır yaralanan 28 yaşındaki Abdullah Muhammed eş-Şehri'nin, kaldırıldığı Han Yunus'taki hastanede kurtarılamayarak şehit düştü. Toprak günü etkinliklerinin başladığı günden bu yana toplam 34 kişi şehit oldu. 

İsrail güvenlik güçleri, Filistinlilerin sağlık çadırına da göz yaşartıcı gazlarla saldırdı. 10 Sağlık personeli gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdi. 

Öte yandan işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde Yahudi yerleşimciler, Şeyh Saade Cami’nin girişini ateşe verdi. 

Ramallah'ta düzenlenen "9. Uluslararası Beytülmakdis Konferansı’nın” ardından açıklanan bildiride ise İslam alemine;  Mescid-i Aksa’nın ziyaret edilmesi çağrısı yapıldı. Bildiride “Mescid-i Aksa'nın müslümanlar tarafından ziyaret edilmesinin dini bir fazilet olmasının yanında Kudüs'ün himayesi için siyasi bir zorunluluk olduğu" belirtildi.