İsrail Polisi, Filistinli Genci Öldürdü

6 Ekim 2015 Salı

Mescid-i Aksa’daki ihlallerine protestocu müslüman gençleri öldürmeyi de ekleyen İsrail, bir yandan da Gazze’ye hava saldırıları düzenliyor. Tutuklamaların ve yaralanmaların arttığı Batı Şeria’da ise güvenlik tedbirleri adı altında baskıları dozunu yükseltecek yeni düzenlemeler gündemde. Türk Dışişleri ise bir tepki açıklaması yaptı ve “Kudüs’teki hukuka aykırı eylemlere derhal son verilmeli” ifadelerini kullandı. 

Mescid-i Aksa İçin Eylem Yapan, 18 Yaşındaki Genç Kaldırıldığı Hastanede Hayatını Kaybetti

Dünyanın dikkati, Rusya ve Amerika’nın Suriye’deki hava operasyonlarına çevrilmişken, İsrail, Filistin toprakları üzerindeki baskısını arttırıyor. Mescid-i Aksa’daki ihlalleri protesto eden filistinlilere karşı şiddet uygulayan İsrail polisi, Batı Şeria'nın Tulkerm kentinde bir genci vurarak öldürdü. 18 yaşındaki Huzeyfe Süleyman, İsrail polisi tarafından vuruldu ve hastanede hayatını kaybetti.

İsrail baskıcı tutumunu bir adım daha ileri götürdü, "Kudüs'te güvenliğin sağlanması" için tedbirler alınacağını açıkladı… Kentin çevresine 300 sınır muhafızı konuşlandırıldı ve gözaltı operasyonları için özel polis gücü gönderildi. Hamas ise israil’in uygulamalarına tepkili. güvenlik arttırıcı denilen kararların ırkçı ve uluslararası kanunu ihlal edici olduğunu ifade eden Hamas yetkilileri, “bu uygulamalar filistinlileri yıldıramayacak” dedi.

Türkiye’den İsrail’e Tepki

Türk Dışişleri Bakanlığı Kudüs’te yaşananlara tepkisini dile getirdi. Açıklamada, "İsrail, Kudüs'ün statüsünü ve huzurunu hedef alan, hukuka aykırı eylemlerine derhal son vermelidir" denildi. Batı Şeria’da bunlar olurken, İsrail Gazze’de Hamas’ın silahlı birlikleri olan El Kassam Tugayına ait alanları bombalamaya haftasonunda da devam etti.