İsrail'in Gazze'ye Saldırıları Sürüyor

14 Kasım 2018 Çarşamba

Gözümüz ve yüreğimiz bir kez daha Gazze’de. Zira İsrail, yine gözü dönmüşçesine Gazze’ye saldırdı. İsrail ordusu, 2 gün bombardıman altında tuttuğu Gazze’de 14 Filistinliyi şehit etti. Ardından ateşkes kararı alındı.

İsrail Gazze’de gerginliği yükseltmek için yine kanlı planlarını uygulamaya koydu. Önceki gün Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları komutanına yönelik suikast operasyonu gerçekleştiren İsrail ordusu 7 Filistinliyi şehit etmişti. Bir gün sonra akşam saatlerinde savaş uçaklarıyla yine Gazze’yi vurdu.

Filistinli direnişçi gurupların Gazze’den İsrail’e roket saldırılarını bahane eden İsrail, onlarca hedefi bombaladı. 

4 Filistinli şehit oldu, 8 Filistinli yaralandı. Gün içinde de saldırılar sürdü. Şehit sayısı 7’ye çıktı. Bombardıman nedeniyle Gazze'de okullar ve kamu kurumları tatil edildi. Onlarca bina enkaza döndü. Evlerde yangınlar çıktı.

Vurulan yerler arasında Al-Aksa televizyonu da vardı

Başta Kassam Tugayları olmak üzere Filistinli direniş örgütlerince İsrail’e atılan roketlerin ise 1 kişinin ölümüne, 30 İsraillinin yaralanmasına neden olduğu öne sürüldü. Roketlerden biri İsrailli askerleri taşıyan otobüse isabet etti. Bir askerin ağır yaralandığı açıklandı. İsrail, atılan yüz civarında roketin çoğunu, demir kafes savunma sistemi havada imha ettiğini duyurdu.

Tansiyonun yükselmesinin ardından Tel Aviv yönetimi, Gazze sınırına asker ve zırhlı birlik takviyesi yaptı

Roket saldırıları Filistinli örgütler tarafından da kabul edildi.  İzzeddin El-Kassam Tugayları ile İslami Cihad Hareketi, israil'in Gazze'de yerleşim yerlerini bombalamaya devam etmesi halinde "Gazze'den İsrail'e atılan füzelerin hedef alanını genişletmekle" tehdit etti. Hamas’ın da İsrail ile saldırıları durdurmak için görüşmeler yaptığı belirtildi.