İyilik Ödülü Kahramanı Futbolcu Kanoute

2 Nisan 2019 Salı

O, başarılarıyla ismini dünya futbol tarihine altın harflerle yazdıran ünlü bir isim. Mali asıllı Fransız vatandaşı futbolcu Frederik Omar Kanoute’den bahsediyoruz. Futboldaki başarısına değil, şöhreti ve konumuna rağmen; kendisini nasıl bir mütevazi, ama maneviyatta zirveye taşıyan bir iyilik meleği yaptığına bakacağız, Kanoute’nin… Zira, o da bir; TDV Uluslararası İyilik Ödülü Kahramanı.. 

İyiliklerindeki ünü, futbol şöhretini geçti

İyilik bazen muhtaç  bir çocuğun gözlerindeki sevince tanık olmak, bir yetimin başını okşamaktır. Çok kolay ve basit de olsa bugün hangimiz bu şefkati gösterebiliyoruz diye sorsak, pek de sevindirici cevaplar alamayacağımızı tahmin edebiliyoruz. Dünya çapında başarılarla dolu kariyeriyle ismini futbol tarihine altın harflerle yazdıran Mali asıllı, Fransız vatandaşı eski futbolcu Frederic Omar Kanoute, yaşadığı hayat ve yürüttüğü iyilik hareketiyle, insanların gönlünde taht kurdu. 

Eski futbolcu Kanoute Mali’deki çocuk köyü kurdu, İspanya’da cami yıkımını engelledi

20’li yaşlarda islamiyeti seçen sporcu, birçok şöhret gibi atalarının toprağını unutmadı. Mali sokaklarında dolaşırken gördüğü fakir çocuklardan etkilendi ve onlar için önce bir vakıf, sonra çocuk köyü kurdu.Kanoute, ayrıca İspanya’da bir caminin de yıkılmasını engelledi. Hatta caminin bulunduğu araziyi satın alarak Müslümanlara devretti.

Hayatını peygamber efendimizi örnek alarak sürdürdüğünü belirten Frederic Omar Kanoute, bu yıl beşincisi düzenlenen Türkiye Diyanet Vakfı iyilik ödüllerinde, iyilik öyküsüyle kürsüye çıkan 7 isim arasında en dikkat çekenlerden biriydi.

Dünyaca ünlü eski futbolcu Kanoute, 5. Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da formasını hediye etmişti.