Kadınların Hadis İlmindeki Yeri…

26 Temmuz 2022 Salı
Kadınların Hadis İlmindeki Yeri…

Kadınların Hadis İlmindeki Yeri…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Prof. Dr. Enbiya Yıldırım ile Dersimiz Hadis" programında "Kadınların Hadis İlmindeki Yeri" konu başlığı ele alındı. 

"Prof. Dr. Enbiya Yıldırım İle Dersimiz Hadis" programında hadis-i şeriflerin kimden? nasıl? rivayet edildiğinden hadis-i şeriflerin manalarına kadar pek çok konuya Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Enbiya Yıldırım tarafından dikkat çekiliyor.

Hadis ilminin aktarılmasında kadın sahabilerin yeri ve öneminin anlatıldığı programda Yıldırım, şu ifadelere yer verdi:

"Kaynaklara baktığımız zaman 125 civarında kadın sahabi Hz. Peygamber aleyhisselamın mirasının bizlere aktarılmasında büyük bir görev eda etmişlerdir. Hz. Ayşe annemiz, Ummu Habibe, Meymune, Ummu Seleme bunlar hadis rivayetinde Peygamberimizin hadisini ve sünnetini bizlere aktarılmasında çok önemli yeri olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Hz. Ayşe annemizden gelen rivayetlerin 2210 tane olduğunu görürüz. Ümmü Seleme'den 378'dir. Ummu Habibe'nin 65, Hafsa'nın da 65 tane rivayeti vardır. Hz. Ayşe annemiz Peygamber Efendimiz'den sonra 47 yıl yaşadığı için bu uzun yaşama ona Hz. Peygamber aleyhisselamın mirasını aktarmak için oldukça iyi bir fırsat vermiştir."

"Prof. Dr. Enbiya Yıldırım ile Dersimiz Hadis" her Cumartesi saat 20.00’de Diyanet TV’de