'Esma’dan İnsana' Diyanet TV'de

25 Temmuz 2022 Pazartesi
'Esma’dan İnsana' Diyanet TV'de

"Esma’dan İnsana" Diyanet TV'de

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Esma’dan İnsana" programına "El-Vâsi ve El-Muhît İsimlerinin Manaları ve İnsan Ahlakına Yansımaları" konu başlığı ele alındı.
 
"Esmadan İnsana" adlı programda Allah’ın "esma-i hüsnası" Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ile konuşuluyor. Programda, Allah’ın güzel isimleri bir mana bütünlüğü içerisinde anlatılıyor.
 
El-Vâsi ve El-Muhît isimlerinin manasına dikkat çekilen programda Martı, şu ifadelere yer verdi:
 
"El-Vâsi isminin Allah-u Teala'nın adı olarak manası; ilmiyle, maafiretiyle, rızkıyla, merhametiyle, bütün kainatı kuşatan demektir. El-Muhît anlamı ise çepeçevre koruyan, gözeten ve kuşatan anlamına gelmektedir. El-MuhîT Allah-u Teala'nın kainatı yaratışını ve varlığın hepsini bir bütün olarak kuşatışını bizlere anlatır. Burada, hiçbir şey gözünden kaçmayacak şekilde en ufak detaylara bile vakıf olarak bir ihata etmek söz konusudur. Bu kuşatma, Allah-u Teala'nın sadece insanı değil, kainatta bütün olan bitenleri ve her türlü canlıyı her an görerek, duyarak ve her an yöneterek kuşatması; El-Muhît ismiyle Kur'an-ı Kerim'de ifade buyrulur. Az önce de söylediğiniz gibi ayet-i kerime 'O her şeyi çepeçevre kuşatmıştır.' şeklinde Kur'an-ı Kerim'de nazil olmuştur."
 
"Allah-u Teala'nın El-Muhît ismindeki kuşatıcılık; geçmişi, anı ve geleceği bilmekle alakalıdır." diyen Martı, şöyle konuştu:
 
"Allah-u Teala'nın El-Muhît ismindeki kuşatıcılık; geçmişi, anı ve geleceği bilmekle çok alakalıdır. İnsanoğlunun bilgisi sınırlıdır. Bazı konularda geçmişi bilmeyiz. Bazı konularda geçmişinin tarihçesini bilsek bile şu anından haberimiz olmaz. Örneğin; bir duvarın arkasında ne oluyor bilemem. Çünkü görme ve duyma yetilerim bir noktaya kadar bana yetebilir. Geleceği hiç bilemem. Dolayısıyla geçmişi, anı ve geleceği kuşatan bir bilgi. Sadece Allah-u Teala'da vardır. İnsanoğlunun kendi yetenekleri ve duyularıyla sahip olabildiği kadar bilginin çok üstünde muhteşem, mükemmel, eksiksiz bilginin sahibi Cenab-ı Hakk'tır. El-Muhît ve El-Vâsi isminin ilimle ve bilgiyle beraber düşünülmesi Allah-u Teala'nın gözünden hiçbir şey kaçmayacak, hiçbir şeyi atlamayacak, hiçbir şeyi ihmal etmeyecek ve hiçbir şekilde farkında olmadan yanlış yapmayacak biçimde her türlü varlığı ve oluşu kuşattığı anlamına gelir."