'Kalbin Kararı' programında şükür konuşuldu...

30 Nisan 2021 Cuma
'Kalbin Kararı' programında şükür konuşuldu...

"Kalbin Kararı" programında şükür konuşuldu...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Kalbin Kararı" programında şükür konusu ele alındı. 

"Şikayeti değil şükrü artır." konu başlığının ele alındığı programa, Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Prof. Dr. Soner Duman, Prof. Dr. İbrahim Coşkun konuk oldu.

Programa konuk olan Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Dr. Ekrem Keleş, insanın ibadet etmek gibi şükretmeye de ihtiyacı olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Cenab-ı Hakk'ın bizim ibadetimize hiçbir ihtiyacı olmadığı halde bizim ibadet etmemizi istiyor. Çünkü ibadete bizim ihtiyacımız var. Allah-u Teala'ya karşı bağlılığımızı göstermeye bizim ihtiyacımız var. Bizim şükre ihtiyacımız var. ” 

'İman iki parçadır. Yarısı sabır yarısı şükürdür.' hadis-i şerifine dikkat çeken Prof. Dr. Soner Duman, şöyle konuştu:

"Peygamber Efendimiz, 'İman iki parçadır.Yarısı sabır yarısı şükürdür.'diyor. Her şeyden önce imanın gereğidir. Kur'an-ı Kerim, Nisa Suresi'nde 'Eğer siz şükrederseniz ve iman ederseniz Allah size ne diye azap etsin ki" imanın yanında şükretmeyi insanın azaptan kurtulması için bir sebep olarak ortaya koyuyor. Şükür; Cenab-ı Hakk'ın ahlakıyla ahlaklanmak, imanımızı kemale erdirmek, azaptan kurtulmak ve nimetin artmasına vesile olmak anlamına geliyor."

"Şükür, nimetlerin esas sahibini bilmek, ona göre hareket etmektir." diyen Prof. Dr. İbrahim Coşkun ise şu ifadelere yer verdi:

"Cenab-ı Allah, yirmi dört saati beş dilime ayırmış. Bu dilimin her birinde onun huzuruna çıkıyoruz. Şükür, nimetlerin esas sahibini bilmek, ona göre hareket etmektir. Hayatı yaşıyorken Allah'a şükrederek hayatı sürdürmek anlamına geliyor." 

"Kalbin Kararı" ramazan ayı boyunca her gün saat 22.30'da Diyanet TV'de...