'Kalbin Kararı'nda “affedici olmak” konu başlığı ele alındı...

3 Mayıs 2021 Pazartesi
'Kalbin Kararı'nda “affedici olmak” konu başlığı ele alındı...

"Kalbin Kararı"nda “affedici olmak” konu başlığı ele alındı...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Kalbin Kararı" programında "affedici olmak" konu başlığı ele alındı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Prof. Dr. Asım Yapıcı ve Prof. Dr. Safi Arpaguş’un konuk olduğu programda, Kur’an ve hadis ışığında affetmenin önemi konuşuldu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, “Rabbimiz, rahmeti lutfetmeye kadir olandır.” Diyerek Hz. Peygamber’in örnekliğinde affetmeyi ve insanlara iyi davranmayı şu ifadelerle anlattı:

“Peygamber Efendimiz, rahmetini Cenab-ı Hakk'tan alıyor. Allah, Kur'an-ı Kerim'de 'Allah'tan sana ikram edilen bir rahmetle sen etrafındakilere yumuşak davrandın. Kaba, katı kalpli olsaydın etrafından dağılıp giderlerdi.' buyuruyor. Peygamber Efendimiz’e rahmeti lutfeden Allah, 'Hayy' ve 'Kayyum'dur. Rabbimiz, rahmeti lutfetmeye kadir olandır. Efendimiz aleyhissalatu vesselamın şahsında yaşanan af ve merhamet örnekleri bize örnek olmalı, biz de Rabbimizden öyle davranabilmek için yardım talep etmeliyiz, dua etmeliyiz."

“Allah affedici, bağışlayıcı engin rahmet ve merhamet sahibidir.” diyen Prof. Dr. Safi Arpaguş şöyle devam etti:

"Hadis-i şerifte 'Allah'ın ahlakı ile ahlaklanınız.' buyurulmaktadır. Allah affedici, bağışlayıcı engin rahmet ve merhamet sahibidir. Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın bütün günahlara ve hatalara karşı merhametli ve bağışlayıcı olduğu ifade edilir. İnsan da Cenab-ı Hakk'ın bu vasıflarını kendi hayatında kendisine karşı yapılan davranışlarda Allah’ın bağışlayıcılığından eser olarak hayatına aksettirmeli ki dünya ve ahiret hayatında mutluluğu yakalayabilsin.”

“Kur'an-ı Kerim'le olan bağımızın satırdan sadıra doğru ilerlemesi lazım.” diyen Prof. Dr. Asım Yapıcı ise şöyle konuştu

"Kur'an'da anlatılan kıssalar, bize hikmetli dersler veriyor. Kur'an'daki kıssalarımıza baktığımız zaman idrak edebilirsek ‘satırdan sadıra’, ‘yazıdan ruha’ doğru aktarabilirsek, o zaman Muhammed-i Ahlak dediğimiz noktaya ulaşabiliriz. Affetme deyince, insanın kendini affetmesi. Mağdursak karşıdakini affetmek şeklinde iki önemli unsur vardır."

“Kalbin Kararı” hafta içi her gün saat 22.30’da Diyanet TV’de…