Karadeniz'de Tarih Kokan Ahşap Camiler

7 Mayıs 2018 Pazartesi

Doğu Karadeniz’in en yüksek bölgelerinden biri olan Artvin’deki ahşap camiler asırlara meydan okuyor. Arhavi’de, rengarenk süslemeleriyle dikkat çeken Ortacalar ve Camili köylerinin camileri, onlardan sadece ikisi.

Rengarenk süslemeleriyle dikkat çeken ahşap camiler asırlara meydan okuyor

Caminin dört bir tarafı ahşapla örülü. Bu tarihi doku; rengarenk süslemelerle farklı bir estetik güzelliğe bürünmüş. Doğu Karadeniz'in en yüksek illerinden olan Artvin, coğrafi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra asırlara meydan okuyan tarihi ahşap camileriyle de yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Bölgede halen ibadete açık iki asırdan fazla yaşlı camiler var. O camiler, yöreye özgü ahşap ve taş işçiliğinin de önemli örneklerini oluşturuyor. 

Arhavi'de 1757 yılında yaptırılan Ortacalar Köyü camisi de onlardan biri. Cami ahşap minberi ve biribirinden farklı renklerdeki zengin süslemeleriyle dikkat çekiyor. İçi kalem işi ve oyma tekniğiyle süslenmiş. Bölgede dikkat çeken bir diğer ahşap cami ise Gürcistan sınırında yer alan Camili Köyü Merkez Camii…

Tamamı kestane ağacından yapılmış olan 1855 tarihli camide, kabartma tekniğiyle işlenen bitkisel motifler dikkat çekiyor. Artvinliler bu ahşap camilerin adeta üzerine titriyorlar. Tahrip olan bölümler dayanıklı kestane ağacı ahşabıyla hemen değiştiriliyor. Böylece camiler asırlarca dimdik ayakta kalıyor.