Kayseri'den Yola Çıkan Hac Yolcularına Müftü Güven'den Çok Önemli Uyarılar

27 Temmuz 2018 Cuma
Kayseri'den Yola Çıkan Hac Yolcularına Müftü Güven'den Çok Önemli Uyarılar

336 kişilik ilk iki hac kafilesini uğurlama programında konuşan müftü Güven, bu yıl Türkiye’den toplamda 80 bin kişinin hacca gideceğini, bu sayının 1636’sının Kayseri’den olacağını ve şu an gidecek iki kafilenin, bir değişiklik olmazsa 07 Eylül 2018 Cuma günü Kayseri’ye döneceklerini söyledi.

Kendinizi Alışverişe Kaptırmayın!

Müftü Güven; sizlere birkaç hususu hatırlatmak istiyorum. Oraya ibadet için gidiyorsunuz. Bundan dolayı gittiğinizde KENDİNİZİ ALIŞVERİŞE KAPTIRMAYIN. Manevi alışveriş, manevi ticaret için gidiyorsunuz; maddi ticaret için değil. Oralardan maddi olarak getireceğiniz şeyler, yalnızca hurma ve zemzem olsun. Onların haricinde hediyelik olarak alacağınız şeyleri buralardan daha kolayca ve daha kaliteli olarak alabilirsiniz.

Alışverişe kendinizi kaptırdığınızda, ibadetlerinizi yerine getirme noktasında sorun yaşayabiliyorsunuz. Bir vakit namazınızı Kâbe’de, Mescid-i Nebevî’de kılmadığınızda kayıpta olursunuz. Orada aslolan ibadet etmektir. Şimdi sizler, erken gidiyorsunuz. Kendinizi fazla yormamak ve hasta olanlarınız da kendilerine dikkat etmek şartıyla birkaç günde bir umre yapabilirsiniz. Ama en çok yapacağınız ibadet, tavaf olmalı. Namaz kılabilirsiniz, Kur’an-ı Kerim okuyabilirsiniz, oturup Kâbe-i Muazzama’yı seyredebilirsiniz, dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanları seyredebilirsiniz; bunların hepsi ibadettir elbette. Ancak şunu bilin ki namazı burada da kılabilirsiniz, Kur’an’ı burada da okuyabilirsiniz ama tavafı, Kâbe dışında hiçbir yerde yapamazsınız. Öyleyse tavaf ibadetine fazlasıyla önem vermelisiniz.” dedi.

Dualarınız Çok Önemli, Bizlere de Dua Edin!

Oralara gidip de dönememek, dönüp de buradakileri bulamamak durumu hâsıl olabileceğinden ötürü, gitmeden önce herkesle helalleşilmesi gerektiğini hatırlatan Güven, sözlerine şöyle devam etti: “Kıymetli Hacı adaylarımız, Çocuklarınızdan aile içinde huzursuzluk yaşayanlar varsa, namaz kılmayanlar vb. varsa onlar için dua edin. Sizlerin duaları çok önemli. Bizler için de dua edin. Biliyorsunuz ki hac yolculuğuna çıkanlardan herkes dua ister. Neden? Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in sünnetidir bu. Kendisi gidemediği halde umreye giden Hz. Ömer’e (r.a.) Efendimiz, ‘Ya Ömer, gittiğin zaman bana da dua eder misin?’ demiştir. Peygamberimiz bile dua istemişse bizlerin daha çok istemesi gerekir. Onun için sizlerden dua istiyoruz.”

Hacı adaylarına, oralardan yenilenerek, taptaze umutlara bezenerek ve imanla donanarak dönmelerini tavsiye eden Güven, ayrıca onlardan sabırlı olmaları tavsiyesinde bulunarak şimdiden ibadetlerinin kabul olmasını Yüce Mevla'dan temenni etti ve sözü, dua etmesi için Bünyan İlçe Müftüsü Taşyapan’a bıraktı. Konuşma ve duanın ardından iki hac kafilesi, ilkin havaalanına ve oradan da işlemlerinin sonrasında Medine'ye gitmek üzere uğurlandı. İki gruptan oluşan ilk kafilenin hacı adaylarına, İl Müftü Yardımcısı Mehmet İzci ve Kocasinan İlçe Müftüsü Yahya Çankaya kafile başkanlığı yapacak, 8 erkek din görevlisi ve 2 kadın irşad görevlisi de rehberlik ve refakat edecek. Uğurlama programına İl Müftüsü Güven’in yanı sıra, Talas İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, Bünyan İlçe Müftüsü Mahmut Taşyapan, İl Müftülüğü personeli, hacı adayları ve aileleri katıldı.