Keleş, Mekke'de Suriye Hac Organizasyonu Merkezini Ziyaret Etti

8 Eylül 2017 Cuma

Diyanet İşleri Başkanvekili Dr. Ekrem Keleş, Mekke'de Suriye Hac Organizasyonu merkezini ziyaret etti. 

Suriye Hac Organizasyon Başkanı Samir Bayraktar ve Suriye Din İşleri Kurulu Başkanı Muti El Batin'in karşıladığı, Diyanet İşleri Başkanvekili Keleş, Suriyeli hacılarla da bir araya gelerek sohbet etti.

Suriyelilerin ve İslam dünyasının haccını ve Kurban Bayramını tebrik ederek sözlerine başlayan Başkanvekili Keleş, "Sözlerimin başında hepinizi bu mukaddes topraklarda Allah'ın selamıyla selamlıyorum. Kurban bayramınız ve haccınız mübarek olsun" dedi. 

İslam dünyası olarak hem sevinçli hem de hüzünlü günlerin yaşandığını kaydeden Başkanvekili Keleş, Suriyeli hacılara hitaben şunları söyledi;

"İslam coğrafyasında yaşananlardan dolayı bayram sevincimiz hüzne karışıyor..."

Biz bu mübarek günlerde bir yandan sevinç ve mutluluk yaşarken diğer yandan hüzünlüyüz. Sevinçliyiz çünkü bu mukaddes topraklarda, vahyin indiği beldede, Peygamberin yaşadığı beldede Allah nasip etti hac yaptık. Ve kurban bayramına ulaştık. Allah haccınızı mebrur eylesin. Başka bir yandan hüzünlüyüz, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşı devam ediyor. Sevinçlerimi eksik kalıyor. Bazı Müslüman karideslerimiz diğer Müslüman kardeşlerimizin kanını dökmekte ve Müslümanlar arasında tefrika çıkarmaktadır. Dolayısıyla bu bayramları ve hac günlerini gözyaşı, elem ve keder içerisinde geçirmekteyiz. 

"Bayram gününde İslam diyarlarında kalplerimizi sızlatan olaylar yaşanmakta..."

Bu bayram gününde İslam diyarlarında kalplerimizi sızlatan olaylar yaşanmakta.  Suriye'de, Arakan'da başka coğrafyalarda yaşananlar bayramlarımızı zehir ediyor, sevinçlerimizi alıp götürüyor. Hacdan istifade etmemiz gereken manevi hazzı yok ediyor. Maalesef Suriye'de işkenceler, ölümler ve açlık yaşanıyor. Emniyet, istikrar, adalet yok oldu. Başka ülkelere hicret etmek zorunda kaldınız. Bunun başında da Türkiye gelmektedir. Türk halkı sizlere kapılarını açtı ve açmaya da devam edecektir. Çünkü bizler sizlere ensar olmak istiyoruz.

"Kur'an ve Sünnet ümitlenmemiz için büyük bir kaynaktır..."

Allah, Kuran'da 'her zorluktan sonra bir kolaylık vardır' buyuruyor. Gecenin karanlığı devam etmez. Gecenin en karanlık olduğu dönem sabaha en yakın olduğu dönemdir. 

Ye'se düşmek yok. Allah, 'üzülmeyin gevşemeyin inanıyorsanız en üstün olan sizlersiniz' buyurmaktadır. Bu ayet aynı zamanda bizlere bir hedef göstermektedir. O da bizim sürekli üstün olmamız hedefidir. Bütün sebeplere sarılmalıyız. Ye'se teslim olmak zaten hezimeti getirir. Elimizde İslam, Kur'an, sünnet, derin bir medeniyetimiz ve kazanımlarımız var. Bunlar ümitlenmemiz için büyük bir kaynaktır. Artık Kitap'a ve Sünnete dönme vaktidir. Artık tefrikadan, kavmiyetçilikten ana temel yola dönme vaktidir.

Bu yıl farklı ülkeler üzerinden hacca gelen Suriyeli sayısı 15 bini buldu.