Kelimelerin anlam dünyası 'Manidar Kelimeler'de anlatılıyor...

26 Şubat 2021 Cuma
Kelimelerin anlam dünyası 'Manidar Kelimeler'de anlatılıyor...

Kelimelerin anlam dünyası "Manidar Kelimeler"de anlatılıyor...

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve kelimelerin temsil ettiği anlamların konuşulduğu "Manidar Kelimeler" programında "seccade"nin mana dünyasındaki yeri anlatıldı.
 
Programda, medeniyetimizi ve kültürümüzü anlatan kelimeler; etimolojisi, anlamları, kullanım alanları ile birlikte anlatılıyor.

Programa konuk olan Prof. Dr. Ekrem Demirli, "seccade" kelimesini namaz ve secde ile ilişkilendirerek şu sözlerle anlattı:

"İnsan, müstakim olan varlıktır. Müslümanlar, namazı insanın yeryüzündeki duruşu olarak tanımlamışlardır. Müslüman, Cenab-ı Hakk'ın huzurunda dik durarak aslında özgürlüğünü ifade eder. Dik durmak,  yeryüzündeki tüm canlılardan bağımsızlaşabilmemiz ve bir fert olarak ayağa kalkabilmemiz anlamına gelir. Ancak dik durma eylemimizi ikinci bir eylemle perçinleyerek hayvani güdülerimizin de Cenab-ı Hakk'ın otoritesi karşısında eğildiğini göstermek için bu sefer rükuya gideriz. Üçüncü aşamada, bütün varlığımız ve irademizle secdeye kapanarak, ana rahmindeki doğuş haline dönerek Cenab- Hakk'ın karşısında acziyetimizi ifade ettiğimiz fiil olan secde etmek ortaya çıkar. Secde, alnımızı toprağa koyma ile ilgili bir ibadettir. Secde, insanın Allah'a en yakın olduğu yerdir. Biz, toprağı secdede tanıyoruz. Toprağı tanıyan insan, kimsenin kimseye üstünlüğü olmadığını ve herkesin topraktan geldiğini fark ederek özgürlüğün gerçek tanımına ulaşır. Çünkü özgürlük kavramını anlamak için bütün insanlar arasındaki eşitliği fark etmemiz gereklidir. Bu bakımdan secde bize iki şey öğretir. 'Bütün varlıklarla eşitiz ve bu bakımdan özgürüz.' Bu eşitliğimiz ancak Cenab-ı Hakk'ın huzurunda acziyette ittifak etmemize bağlıdır. Bu nedenle secde; dinin ruhudur, ana fikridir. Dinin hem dünyaya açılan kapısıdır hem de ukbaya, Allah'a bağlandığı noktasıdır."

Kelimelerin temsil ettiği anlamların ele alındığı "Manidar Kelimeler" her Pazartesi saat 21.45'te Diyanet TV'de...