Kenyalı Müslümanlardan Diyanet’e Ziyaret

15 Mart 2017 Çarşamba

Kenya Isiola Vilayeti İmamlar ve Vaizler Konseyi Başkanı Hassan Bonaya Adano ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Kenya'dan, Isiola’dan, bütün ilim adamlarını Başkanlığımızda görmekten mutluluk duyduğunu ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerine başladı.

 

“Aramızdaki mesafeler biraz uzak olabilir ama İslam, bizi kardeş kıldığı için, kalplerimiz daima birbirine yakındır” diye konuşan Başkan Görmez, uzun süre Afrika'daki ve Kenya'daki Müslümanlardan uzak yaşadıklarını ifade ederek “Son yıllarda bütün Afrika'daki kardeşlerimizle, dünyadaki Müslümanlarla tekrar diyalog kurmaktan dolayı Allah'a hamd ediyorum. Biz bu vesileyle kaybettiğimiz kardeşliğimizi yeniden bulmanın sevincini yaşıyoruz. Sadece bir araya gelmek, konuşmak yetmiyor. Geçmişin eksikliklerini de telafi etmek gerekiyor.” dedi.

 

“Afrika, küresel dünyanın en büyük günahları işlediği bir kıtadır…”

 

“Afrika, küresel dünyanın en büyük günahları işlediği bir kıtadır” diyen Başkan Görmez, “Afrika'nın sahip olduğu bütün nimetlerin sömürülmesi, köleleştirmeler ve sömürgeler tarihte bütün insanların ortak suçu ve günahı olarak kaydedilmiştir. İnşallah bu ziyaretiniz hem ilişkilerin yenilenmesini sağlayacak hem karşılıklı birbirimizden ve tecrübelerimizden istifade etmemize yol açacaktır” diye konuştu.

 

Misafirperverliklerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e teşekkürlerini ileten Isiola Vilayeti İmamlar ve Vaizler Konseyi Başkanı Hassan Bonaya Adano, Türkiye ve Diyanet İşleri Başkanlığının gerek Müslüman gerekse Müslüman olmayan herkese yardım eli uzattığını bildiklerini ifade etti. Kenya ve Türkiye arasında köklü bir dostluk ve kardeşliğin bulunduğuna dikkat çeken Adano, bu dostluk ve kardeşliğin daha da güçlü olmasını önemsediklerini söyledi.

 

Kenya halkının 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Adano, Türk halkının, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında güçlü bir şekilde durmasını takdirle karşıladığını belirtti.

Isiola Vilayeti İmamlar ve Vaizler Konseyi Başkanı Adano’nun ardından Başkan Görmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Cehalet, fakirlik ve tefrika, Müslümanları tehdit eden üç büyük düşmandır…”

 

Bugün bütün Müslümanların varlığını tehdit eden üç büyük düşmanı vardır. Birincisi, cehalettir. İslamiyet ancak ilimle, bilgiyle ve marifetle varlığını sürdürebilir. İslam'ın en büyük düşmanı cehalettir, cehaletle yoluna devam etmesi mümkün olmaz. Ancak ilim tek başına yetmez. İlim, hikmet ve marifet üçü beraber olacak. İkinci düşman, fakirliktir, atalettir, işsizliktir ve üretimsizliktir. Hâlbuki Cenab-ı Hak bize “Allah sizi yerden yarattı ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istiyorum” dedi. Üçüncü büyük düşman, tefrikadır. Cenab-ı Hak, “İslam ümmetinin birlik içerisinde olmasını, tevhide iman edenler vahdet içinde olacak” buyuruyor.

 

“Son yıllarda dördüncü düşman varlığımızı tehdit ediyor…”

 

Son yıllarda dördüncü düşman varlığımızı tehdit ediyor. O da şiddet ve terördür. Bu da ilk üç düşmanın eseri olarak ortaya çıkmıştır. Coğrafyamızda ortaya çıkan tekfir ideolojilerini Afrika'ya sokmayın. Afrika, sahih İslam tasavvufu ile İslamlaşmış bir kıtadır. Afrika’ya İslam’ın kapısını açan irfan geleneğini tekfir etmek, onları dışlamak doğru değildir.

Başkan Görmez, bu sene yine Afrika'nın muhtelif yerlerinde açlık tehlikelerinin baş göstermesinin bütün insanların ayıbı olduğunu dile getirdi.

 

“FETÖ’nün amacı, Türkiye'yi, Afrika'daki kardeşlerimizin umudu olmaktan çıkarmak idi…”

 

15 Temmuz'da yaşanılanlarla ilgili söylediklerinden dolayı Adano’ya teşekkür eden Başkan Görmez,  “O gece sizlerin, her birinizin bizimle beraber, ülkemize dua ettiğinizi biliyorum.” dedi. “Dünyadaki bütün mefsedet hareketlerinin büyükleri, ıslah adı altında yapılmıştır.” diyen Başkan Görmez, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi ile ilgili olarak “Onlara gelin yeryüzünü bozmayın” dediğinizde “Onlar, biz, ıslah ediyoruz” derler. İşte bu müfsitler, Türkiye'de kendi milletinin tanklarını, toplarını kendi milletlerine yöneltmekten çekinmediler. Amaçları, Türkiye'yi Afrika'daki kardeşlerimizin umudu olmaktan çıkarmak idi. Bunu başaramadılar, başaramayacaklar inşallah” dedi.

Başkan Görmez, “Bir özelliğimizi iftiharla söylemek istiyorum; Biz kendimiz için yaşayan bir millet değiliz. Bütün kardeşlerinin iyiliği için çalışan bir millet olacağız inşallah” diyerek sözlerini bitirdi.