Kırgız Öğrencilerden Nevruz Kutlaması

23 Mart 2017 Perşembe

Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurtlarında kalan Kırgız öğrenciler, baharın müjdecisi Nevruz’u kutladı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı kutlama programına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in eşi Hatice Görmez de katıldı.

Tekbirler getirdiler. Yöresel kıyafetleriyle kırgız usulü nevruz duası yaptılar…

Kırgızistan’ın Oş Üniversitesi’nden Türkiye’ye hazırlık okumak için gelen ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurtlarında kalan Kırgız öğrenciler, baharın müjdecisi Nevruz’u kutladı. Programa Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in eşi Hatice Görmez ile çok sayıda davetli katıldı.

Kırgız öğrenciler nevruz kutlamasında dünyanın en uzun destanı olan manas destanını da okudular. Komuz da çaldılar.

İlgiyle izlenen programın sonunda da baharla birlikte yeryüzünde iyiliğin güzelliğin hâkim olması için dualar ettiler.

Nevruz gününde toprağı bereketinle ve rahmetinle yeniden canlandırdığın gibi kalbimizdeki iyilik kardeşlik daha da canlandırmak için bize yardım et.

Hatice Görmez: “Onlar bize barışın sevginin baharın müjdesini verdiler, gönüllerindekini dile getirdiler. İnşallah onların o güzel duaları Allah katında makbul olur, bütün dünyaya yeni baharla beraber bahar müjdesiyle beraber sevgi, esenlik, barış ve huzur gelir.”

Mesut Okumuş: “Yeni baharın ülkemize Türk dünyasına İslam dünyasına ve insanlık âlemine yeni baharlar, yeni güzellikler getirmesini; yeni çiçeklerin açmasını, bolluğun bereketin, iyiliğin, güzelliğin yaygınlaşarak devamını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”

Programın ardından davetlilere Kırgız kültürüne özgü, bereketi simgeleyen yemekler ikram edildi. Kırgız öğrenciler hazırladıkları resim sergisiyle de nevruzu anlatma imkânı buldu.