Kırgızistan Müslümanlarından Diyanet'e Ziyaret

13 Temmuz 2017 Perşembe
Kırgızistan Müslümanlarından Diyanet'e Ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kırgızistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Maksatbek Hacı Toktomushev ve beraberindeki heyeti kabul etti. 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Dost ve kardeş ülke Kırgızistan'ın manevi hayatının öncüsü Toktomushev Müftümüzü Diyanet İşleri Başkanlığında ağırlamaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek istiyorum" dedi.

Göreve ikinci kez seçilmesinden dolayı Müftü Toktomushev'e 'Hayırlı olsun' dileklerinde bulunan Başkan Görmez, göreve geldikten sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye ve Diyanet İşleri Başkanlığına yapmış olmasından dolayı da ayrıca teşekkür etti.

Müftülük görevlerinin zor ve sorumluluğunun ağır olduğu görevler olduğunu kaydeden Başkan Görmez, Kırgızistan'ın Türkiye ve İslam alemi için önemine işaret ederek, "Kırgızistan bizim için ve İslam alemi için çok önemli bir ülkedir. İkinci Ebru Hanifemizi, İmam Serahsi'yi yetiştiren bir ülkedir. Kırgızistan, İslam medeniyetinin en önemli merkezlerinden birisidir. Oş'ta kurduğumuz İlahiyat Fakültesi iki milleti tekrar birbirine bağlayan önemli bir müessese, bir ilim, irfan, hikmet merkezi olmuştur" diye konuştu.

FETÖ yapılanmasına karşı Kırgızistan'ın dikkatli olması ve bu tür yapılara karşı kendini koruması gerektiğini kaydeden Başkan Görmez, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından dost ve kardeş ülkelerin bu yapıya karşı daha dikkatli olması gerektiğine inandıklarını belirterek, "15 Temmuz'da karşı karşıya kaldığımız ihanet teşebbüsünden sonra biz bütün kardeş ülkelerden de endişe etmeye başladık. Endişe ettiğimiz dost ve kardeş ülkelerden birisi de Kırgızistan. Çünkü bu hain yapı sadece okul açıp talebe okutmuyorlar. Bunlar okuttukları öğrencileri kendilerine kul ve köle yapıyorlar. Ve onlar da kurumlara sızıyorlar. Kurumları işgal ediyorlar. Fırsatı yakalayınca da bu tür yöntemlerle ülkenin yönetimini ele geçirmeye çalışıyorlar. Diğerlerinden farkı ise sevgi, hoşgörü ve diyalog adı altında bu hainliği yapıyor olmalarıdır. Kırgızistan da bu konuda dikkatli olmalı ve FETÖ'ye karşı kendisini korumalıdır" ifadelerini kullandı.

Kırgızistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Toktomushev ise kabulünden dolayı Başkan Görmez'e teşekkür ederek, "Bizi kabul ettiğiniz için size çok teşekkür ederim. Kırgızistan Müslümanlarından size selam getirdim" dedi.

15 Temmuz'da Türkiye'nin yaşadığı hain darbe girişiminin bir daha tekrarlanmaması için Kırgızistan olarak dua ettiklerini kaydeden Toktomushev, "Bir sene önce Türkiye'nin başına gelen ihanetin tekrarının olmamasını Allah'tan dileriz. Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı dileriz. İslam coğrafyasının gözü Türkiye üzerindedir. Dolayısıyla Türkiye'nin huzuru ve mutluluğu bizim için çok önemlidir. Elhamdulillah Türkiye birlik ve beraberliğiyle bunu atlattı. Bizler de tekrarlanmaması için duadayız" diye konuştu.

Bişkek'te Diyanet İşleri Başkanlığının da katkılarıyla yapımı tamamlanmak üzere olan cami hakkında Başkan Görmez'e bilgi veren Toktomushev, açılış için Başkan Görmez'i Kırgızistan'a davet etti.