KKTC’de Barış Süreci

11 Şubat 2016 Perşembe

Kıbrıs’taki barış sürecinde dini alanda da bir takım çalışmalar yapılıyor. Müzakerelerde ibadethanelerin durumu ve dini konularda hakların korunması konularında çalışmalar yürütülüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Din İşleri Başkanı Talip Atalay “Barış sürecinde dini yol çalışmaları” başlıklı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs’ta kalıcı barış için gayret sarfeden KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay’ın, "Kıbrıs barış sürecinde dini yol" çalışmaları hem Türk, hem Rum tarafı hem de uluslararası alanda ciddi ilgi görüyor.
 

İki Toplumun Dini Haklarını Korumak Amacıyla Çalıştaylar Düzenleniyor

Talip Atalay: "Bölgeye baktığımız zaman bölgenin en stratejik noktası Kıbrıs pozisyon itibariyle ama fiilen bir savaş durumu söz konusu değil. Aslında fiilen bir barış var ancak istenilen şey barışın kalıcı olması. Bu süreçte biz dini liderler olarak dini konularda karşılıklı hakların korunması ile ilgil çalışmalar yaptığımızda genel olarak çok ciddi bir ilgi oldu hem bizim tarafta hem Rum tarafında çünkü bu alışıldık bir şey değildi ve aynı zamanda bm ve diğer ülkelerin misyonları tarafından da son derece olumlu karşılandı bu süreç."

Bugüne kadar bir hayli mesafe kateden Atalay’ın çalışmaları, iki toplum arası ilişkilerin kalıcı barışa dönüşmesi yolunda umut oldu. 

Atalay: "İbadet hakları ile ilgili konularda birbirimizi destekliyoruz 1960lardan itiabren çatışmalar nedeniyle kapanmış cam, ve mescidlerimizi açtık mezarlıklarımıza gittik Rum tarafında müslümanlar var 30-40 bin civarında. Müslümanlarla iletişim kurduk camilerimizin bir kısmını aktifleştirdik. Rumların zaten ibadet talepleri var Başbakanlık Dışişleri ve BM aracılığıyla kolaylaştırdık şu anda onlar da bizim tarafa daha rahat gidip geliyorlar."