“Kötülükleri değil, iyiliği ön plana çıkaralım”

16 Mart 2015 Pazartesi

Türkiye Diyanet Vakfı kuruluşunun 40. yılını Uluslararası İyilik Ödülleriyle taçlandırdı. Bu yıldan itibaren her yıl vakfın kuruluş haftasında “iyilik teması” işlenecek. Geceye katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, iyiliğin güç sahibi olmadan da yapılabileceğini vurguladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise medyaya seslenerek “kötülüğü değil, iyilik haberlerini ön plana çıkaralım” dedi.

 

Kuruluşunun 40. yılında Türkiye Diyanet Vakfı, iyiliği Türkiye’nin gündemine taşıdı. Ülke genelinde öne çıkan iyilikler ve iyilik sahipleri bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde kamuoyuyla paylaşıldı. Ödül törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eşi SareDavutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör,Bulgaristan ve Karadağ’dan Diyanet İşleri Başkanları da katıldı. Törende konuşan Başbakan Davutoğlu insanların iyiliği ertelemesini eleştirdi, güç sahibi olmadan da iyilik yapılabileceğini söyledi. “Dünyayı hepimiz için cennet kılacak olan şey iyiliktir. Onun için de Diyanetİşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfına teşekkür ediyorum” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu: İyilik güç ile olur gibi bir inanç vardır, yani elinizde maddi ya da siyasi bir imkan olacak, ilmi bir imkan olacak da iyilik yapacaksınız. Onun için de birçok kişi iyiliği erteler. Bu haşa Allah'ı imtihan etmek gibi bir şey. İyilik sizin içinizdeyse o an güç sahibi olmadan da yapılabilecek birçok iyilik vardır.” Davutoğlu, Mersin'de vahşice katledilen Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan’ın, birlik ve beraberlik çağrısına da vurgu yaptı, Aslan’ın bir toplumsal sağduyu iyiliğinde bulunduğunu söyledi. Başbakan son olarak, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in daha önce hatırlattığı medyadaki “iyi haberler” eksikliğine de dikkat çekti, artık kötülükleri değil, iyiliği ön plana çıkaralım” diye konuştu.
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de iyiliğin günümüzde iyiliğin karşı karşıya olduğu tehlikelere dikkat çekti: “Birincisi modern insan iyiliği kendine iyilik olarak algıladı iyilikle faydayı ve menfaati birbirine karıştırdı, bireycilik ve egoizm iyiliği faydaya ve menfaate dönüştürdü. İkinci tehlike modern zamanlarda iyilik ilahi aşkın metafizik boyutunu zaman zaman kaybetmekle karşı karşıya kaldı.”
 
Başkan Görmez, kötülüklerin hep önde gittiğinden de yakındı, “kötülükleri iyilikle ortadan kaldıralım” mesajı verdi.

“Aslında onların bizim vereceğimiz ödüllere ihtiyacı yok ama bizim iyiliği yaymaya ihtiyacımız var,  bizim iyiliği egemen kılmaya, marufu bütün dünyaya yaymaya ihtiyacımız var. K
ötülükle mücadelenin en etkili yolu iyilik yapmaktır. Kötülükleri iyilikle ortadan kaldırırsanız en azılı düşmanları en sıcak dostluklara dönüştürürüz. ’İyilik yapana iyilik, kötülük yapana iyilik yaparım’ diyorsanız sıradan insan olmaktan çıkarsınız diyor Resulü Ekrem.Başkan Görmez habercilere de seslendi, iyilik haberlerini ön plana çıkaralım dedi: “Üzülerek belirtiyorum kötülüğün haber değeri iyiliğin haber değerinin önünde görülüyor. Bütün medya mensubu arkadaşlarımdan rica ediyorum, çevremizde kötülüğü bastıracak çok daha fazla iyilikler oluyor ancak kötülüğün haber değeri önde görüldüğü için, iyiliğin haber değeri görülmediği için insanlık bir problem yaşıyor.