Kudüs-ü Şerif'i, Mekke ve Medine'den ayıramayız

7 Temmuz 2022 Perşembe
Kudüs-ü Şerif'i, Mekke ve Medine'den ayıramayız

Kudüs-ü Şerif'i, Mekke ve Medine'den ayıramayız

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Hac Yolunda Mekke" programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun konuk oldu.

Türkiye'nin yardıma muhtaç coğrafyalara yardım eli uzattığına dikkat çeken Argun, şöyle konuştu:

"Bütün Ümmet-i Muhammed'e hizmet eden bir milletiz. Bu hala devam ediyor. Türkiye, muhtaç coğrafyalara yardım yapan bir ülke. Böyle aziz bir milletin ferdi olmak şükür vesilesidir. Cenab-ı Hak, devletimize ve milletimize zeval vermesin bize daima veren el konumunda infak edenlerden olmayı nasip eylesin. Ecdadımızda böyleydi. Surre alayları Türk-İslam tarihinin iftihar tablolarından bir tanesidir. Surre alayları Abbasilere kadar dayanan bir gelenektir. Bir devlet geleneği haline Osmanlı Devleti zamanında gelir. Surre, fakire dağıtılmak üzere konulmuş bir keseciktir. Bu keseciğin bir yüzünde alıcının diğer yüzünde gönderenin meşrebi yazar. Tarık-ı Sultani'yi takip eden Surre alayı Mekke'de son bulur. Surre alayları ile gönderilen sikkeler, insanlık tarihinin en büyük para hareketi olarak bilinir. Beşer tarihinde bu kadar büyük bir madeni para hareketine şahit olmuyoruz ve bu yüzyıllar boyu devam etmiştir. Bu da her zaman kayıt altına alınmıştır. Bizim Osmanlı arşivlerinde yaklaşık 5 bin civarında Surre defterlerimiz, kayıtlarımız vardır."

Kudüs'ün önemine dikkat çeken Argun, "Kudüs-ü Şerif'i; Mekke ve Medine'den ayıramayız. Bizim ilk kıblemiz, ikinci büyük kutsal mescidimiz, Efendimiz aleyhisselamın yeryüzünde ibadet etmek maksadıyla gidilen üç mescitten bir tanesi Kudüs'tedir. İsra ve Mirac'a tanıklık eden, ev sahipliği eden, etrafının mübarek olduğu Kur'an-ı Kerim'deki ayetle sabit olan bu beldeye her zaman ecdadımızın ilgisi olmuştur. Şu anda da Türkiye Cumhuriyeti, hem devlet imkanlarıyla hem de halkının, sivil toplumun imkanlarıyla Kudüs davasına sahip çıkmaya devam etmektedir." dedi.
 
"Hac Yolunda Mekke" her gün saat 20.00'de Diyanet TV'de...