Kudüs'te Osmanlı İzleri...

20 Nisan 2022 Çarşamba
Kudüs'te Osmanlı İzleri...

Kudüs'te Osmanlı İzleri...

Diyanet TV'nin Kudüs belgeseli "Peygamberler Şehri Kudüs"te  "Kudüs'te Osmanlı İzleri" konu başlığı ele alındı. 

“Peygamberler Şehri Kudüs” isimli belgeselde, Kudüs’ün Fethi’nden başlayarak Kudüs Tarihi’ne ilişkin pek çok konuya yer veriliyor. Belgesel serisinde “Kudüs’te Osmanlı’nın İzleri” “Kubbetü’s Sahra Tarihi ve İnşaası” “Kudüs’teki Kabirler” “Kubbetü’s Sahra İsra ve Miraç” gibi konu başlıkları ele alınıyor.

Kudüs’le ilgili çalışmaları olan uzman kişiler tarafından Kudüs'ün anlatıldığı belgeselde Kudüs’ün barış yurdu olduğunu, Osmanlı Dönemi’ndeki Kudüs’ü ve Kudüs’ün kutsiyetini anlatan Diyanet İşleri Başkan Yardımıcı Doç. Dr. Selim Argun  "Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı kutsal ve mübarek kılan Cenab-ı Allah'ın onları mukaddes kılmasıdır." dedi. Argun, şöyle devam etti:

"Zamana ve mekana kutsallık kazandıran aslında zamanın ve mekanın sahibidir. Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı kutsal ve mübarek kılan Cenab-ı Allah'ın onları mukaddes kılmasıdır. Kur'an-ı Kerim'de bu coğrafyanın mübarek kılındığı ayet-i kerimeler vardır. Bu coğrafyanın çevresinin kutsal kılındığını Cenab-ı Allah bizlere haber veriyor."

Osmanlı Devleti döneminde bütün dinlerin barış içerisinde yaşadığını ve özgürce ibadetlerini yaptıklarını ifade eden Argun, şu ifadelere yer verdi:

"Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblegâhı ikinci mescidi ve üçüncü haremidir. Tarih boyunca bütün medeniyetler açısından kutsallık ve barış şehri olarak adlandırılmıştır. Bütün dinlerin ortaklaşa ibadetlerini yapabilmesi anlamında Osmanlı idaresinde gerçekleştiğini görüyoruz. Haremeyni şerifeyn için hadim sıfatlarını kendilerine yakıştırmışlardır. Hizmetleri sadece Mekke ve Medine ile sınırlı kalmamış. Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya da büyük hizmetler de bulunmuşlardır. Osmanlı Devleti'nin Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya ihya, imar ve inşa etmek amacıyla özel bir ihtimamı olmuştur. Güçlü vakıflar tesis etmişler, vakıflara gelir getirici irad mekanizması kurmuşlardır."

"Peygamberler Şehri Kudüs" her Pazar saat 22.00’de Diyanet TV’de…