Günde 5 vakit minarelerden yükselen ezan, hem müminleri namaza davet ediyor, hem de hoş sedasıyla kulakların ve gönüllerin pasını siliyor. Ezandan etkilenip İslam'ı seçenlerin bile olduğu haberlerini çokça duyuyoruz. Dolayısıyla namazın çağrısı, İslam’ın simgesi olan ezanı güzel okumak önemli. Diyanet İşleri Başkanlığı bu anlamda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İşte onlardan biri için Kahramanmaraş’tayız.

Kahramanmaraş’ta Müezzinler Ezan ve Salayı En Güzel Okumak İçin Eğitim Aldı

Namaza davetin simgesi olan ezanı en güzel şekilde okumak için özel eğitim aldılar. İstanbul’dan iki seda ustası verdiği eğitimleri.. Sultanahmet camii müezzini Mehmed Hadi Duran ve ezan okuma yarışması birincilerinden Üsküdar Çinili Cami müezzini Dursun Şahin, birikimlerini, tecrübelerini paylaştı meslektaşlarıyla…

Kahramanmaraş İl Müftülüğü, minarelerden yükselen ezan ve salaların yüreklere dokunması için başlattı bu kursu. Kentte görev yapan müezzin kayyumlar “ezanı güzel okuma ve makam” kursuna alındı.

Ezanın makamı ve doğru makamda okuma üzerine çalıştılar. Kursiyerler ezanı güzel okuma Türkiye birincisi ve aynı zamanda Üsküdar Çinili camii müezzini Dursun Şahin’le de notalarla çalıştı. Eğitimler zaman zaman birebir, zaman zaman topluca sürdürüldü. 15 temmuz gecesi milletin manevi duygularını harekete geçiren salanın yeri de bir başkaydı. Salayı en güzel okumak için de, tavsiye ve öneriler aldılar.

Ve insanların ruhuna işleyen bir başka seda, ilahiler. Kahramanmaraş’ta görev yapan 20 müezzin musiki becerilerini geliştirmek için taktikler aldı.