“Kuran’dan İnfak Ayetleri” Programı Ramazanda En Çok İzlenenler Arasında

17 Mayıs 2019 Cuma
“Kuran’dan İnfak Ayetleri” Programı Ramazanda En Çok İzlenenler Arasında

“Kuran’dan İnfak Ayetleri” programı Ramazanda en çok izleneneler arasında…

Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumsal konularda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Ramazan Ayı’nda bir tema belirliyor. Bu yılın teması olan ‘İnfak’ konusu yurt içinde ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle işlenmeye devam ediyor. 

Diyanet TV de yayınlarında infak temasıyla ilgili özel bir programa yer ayırdı. “Kuran’dan İnfak Ayetleri” programı, ramazan boyunca her gün farklı bir infak ayetini ele alıyor.

Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt’un sunduğu programın dünkü bölümünde Muhammet Suresi’nin infakla ilgili ayeti anlatıldı. Kuran’da ve Hz. Peygamberin hadislerinde cömertliğin vurgulandığı, cimrilik konusunda ise uyarıların yer aldığını ifade eden Kurt, “Peygamber efendimiz birçok hadiste Müminleri cimri olmama konusunda uyarmaktadır. Cimriliğin insanın Allah’tan, cennetten, insanlardan uzaklaşmasına neden olan olumsuz bir eylem olduğuna işaret eder. Rabbimiz ‘Zengin olan mülkü sınırsız olan benim; muhtaç olan talepte bulunacak olan sizsiniz’ buyurmaktadır.” diye konuştu.

Mü’minin rızık endişesi taşıyan bir insan olmaması gerektiğini vurgulayan Kurt, “İnsan, bir hayır söz konusu olduğu zaman ‘hayır yaparsam rızkım daralır, elimdeki gider’ endişesi ve korkusuyla hayatını asla sürdürmemelidir. Ayetin devamında ‘Eğer böyle davranırsanız Allah sizin yerinize cimri olmayan bir kavmi ortaya çıkarır’ buyrulmaktadır. İnfaka davet edildiğimizde infak eylemlerine katkıda bulunmalıyız. Allah için verebilmenin zevkini yaşamalıyız. Asla cimri olmamalıyız.” dedi.

Muhammed Suresi 38’nci ayet meali;

“İşte siz Allah yolunda harcama yapmaya çağrılıyorsunuz, fakat içinizden bir kısmı cimrilik ediyor. Halbuki cimrilik eden ancak kendine karşı cimrilik etmiş olur; zira Allah zengindir, siz ise yoksulsunuz. Eğer hak çağrısına sırtınızı dönerseniz Allah sizin yerinize başka bir topluluk getirir; sonra onlar sizin gibi olmazlar.”

“Kur’an’dan İnfak Ayetleri” ramazan boyunca saat 11:55’de Diyanet TV’de.