Kur'an Kursu Öğrencileri İşaret Dili Öğreniyor

1 Temmuz 2019 Pazartesi

Kur'an Kursu Öğrencileri İşaret Dili Öğreniyor…

Adıyaman Saltoğlu Camii İmam-Hatibi Muhammet Kemal Ballı, yaz Kur’an kursuna gelen çocuklara Kur’an-ı Kerim ve dini eğitimin yanı sıra işaret dili eğitimi de veriyor.

Adıyaman Merkez Siteler Mahallesi'ndeki Saltoğlu Camiinde görev yapan din görevlisi Muhammed Kemal Ballı, Adıyaman İl Müftülüğünce düzenlenen işaret dili kursuna katıldı. Kursu başarıyla tamamlayan Ballı, işitme engellilere faydalı olmak amacıyla görev yaptığı camiye yaz Kur'an kursu için gelen öğrencilere işaret dili eğitimi vermeye karar verdi.

Yaz Kur'an kursuna katılan çocukların istekli olduğunu fark eden Ballı, camide çocuklara Kur'an-ı Kerim ve tecvit eğitiminin yanı sıra işaret dili de öğretiyor.

Öğrendiği işaret dilini camiye gelen çocuklara gönüllü olarak öğretmeye çalışan imam, örnek davranışıyla takdir topluyor.

Camide sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında çocuklara işaret dili eğitimi verdiğini anlatan Ballı, "İşitme engelli kursunda eğitim aldım. Bu eğitimi aldıktan sonra işitme engelli kardeşlerimize yönelik bakış açım değişti. Bunun üzerine bende camiye gelen çocuklara kendilerine de gerekir düşüncesiyle işaret dili öğretiyorum. Hepimiz birer engelli adayıyız. İşitme engellilerle konuşabilecek kapasitede öğrenmelerini sağlamaya çalışıyorum." dedi.

Ballı, katıldığı kursun ardından "İşitme engellilere nasıl faydalı olabilirim?" diye düşündüğünü aktararak, şöyle devam etti:

"Yaz Kur'an kursuna gelen çocuklarımıza işaret dili konusunda faydalı olmak istedim. Çocukların bir şeyler öğrenebilmelerini istiyorum. Adıyaman'da işitme engelli çok sayıda kardeşimiz var. Onlarla sağlıklı iletişim kurmayı önemsiyorum. Yaz Kur'an kursuna gelen çocukların hayata bakış açılarının değişmesini sağlamak için böyle bir eğitim veriyorum. Çocuklara iki saatlik dini eğitimin ardından son bir saat ise işaret dili öğretiyorum."

Ballı, çocuklar için dini eğitim ve işaret dili eğitiminin yanı sıra yüzme eğitimine de başlayacaklarını kaydetti.