Kurt: 'Ramazan, üzerimize yağan bir rahmet mevsimidir.'

12 Nisan 2021 Pazartesi
Kurt: 'Ramazan, üzerimize yağan bir rahmet mevsimidir.'

Kurt: 'Ramazan, üzerimize yağan bir rahmet mevsimidir.'

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Yeni Güne Merhaba" programında "Rahmet ve mağfiret ayı ‘Ramazan’" konu başlığı ele alındı. 

Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt'un konuk olduğu programda, yarın başlayacak ramazan ayının önemi Kur'an ve hadis ışığında izleyiciye aktarıldı.

"Her şeyden önce ramazan Kur'an ayı. Kur'an-ı Kerim hayat kitabı ve bize nasıl insan olmamız gerektiğini öğreten tek ve yegane kaynağımız." ifadelerini kullanan Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt ramazan ayına yönelik tavsiyelerde bulunarak "Ramazan ayı Kur'an'la bağımızın ve irtibatımızın artması gereken bir ay. Bizi diri tutacak, en doğru yol üzerinde tutacak yegane kaynak Kur'an-ı Kerim'dir." dedi.

Kurt, ramazan ayının önemini şu ifadeleri anlattı:

"Ramazan, Kur'an'da ismi geçen, Kur'an'da değeri ve önemi bize bildirilen bir ay. Kur'an-ı Kerim'in kendisiyle anlam kazanan bir ay. ‘Ramazan öyle bir aydır ki o ayda, Kur'an indirilmiştir.’ İnsanlık aleminin, Kur'an'la tanıştığı buluştuğu bir ay ramazan. Yine yüce kitabımızda, Kadir gecesini içerisinde barındıran ‘bin aydan daha faziletli’ yaklaşık bir ömre bedel bir geceyi içerisinde barındıran bir aya kavuşmuş olduk."

Ramazan ayı ile ilgili hadis-i şeriflere dikkat çeken Kurt, şöyle devam etti:

"Peygamber Efendimiz, ramazan ayını tanımlarken 'Mübarek bir ayın gölgesi üzerimize düştü.' diyerek sahabeleri uyarıp ikaz ediyor. Ramazanın faziletlerini, o ayda yapılacak ibadetlerle anlatıyor. Gündüzünde oruç tutmamızın farz kılındığını, gecelerinde teravih namazı kılmamız gerektiğini, bu ayın af ve mağfiret ayı olduğunu infak, cömertlik ayı olduğunu Müminler olarak bir yarış içerisine girmemiz gereken bir ay olduğunu bize bildiriyor. Kulun, cenneti kazanması için adeta bir fırsat mevsimi olduğunu, bildiriyor Peygamber Efendimiz. Ramazana erişip de ramazan ayını hakkıyla geçirip; günahlarından arınıp cenneti kazanamayan insana adeta hayıflanıyor Peygamber Efendimiz. Dolayısıyla bizim için sırtımızda kambura dönüşen, kalbimizi karartan günahlarımızdan arınmamız için ciddi bir fırsat mevsimidir ramazan. 'Kim gecesini ibadetle geçirirse kim oruç tutarak anlamlandırıp değerlendirirse; bu eylemleri günahlarına kefarettir.' diyor Peygamber Efendimiz. Yine bir başka hadis-i şeriflerinde, 'Ramazanın, diğer ramazan ayına kadar insanın günahlarına kefaret olduğunu bize ifade ediyor.' hadis-i şeriflerin ardından özetle ifade edersem 'Ramazan, üzerimize yağan bir rahmet mevsimidir.' "

Bütün vatandaşlarımızdan, ramazan ayının bir mektebe dönüşebilmesi için Diyanet TV'yi takip etmelerini bekliyoruz…

Diyanet TV'nin ramazan ayına çok iyi hazırlandığını ve ramazan ayına özel çok sayıda programla ekranını zenginleştirdiğini ifade eden Kurt, Diyanet TV'de ekranlara gelecek programlara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Ramazan ayında evlerimizde olmamız sebebiyle belki televizyonla daha fazla vakit geçireceğiz. Televizyonu; zihin dünyamıza, hayatımıza hayırlı katkı yapmasına, bilgimizi artırmasına bir fırsat ve imkan olarak kullanmamız gerekiyor.  Özellikle ramazan ayında iftar ve sahur programları başta olmak üzere ramazanın genelini maneviyat ve feyzli bir şekilde geçirebilmek için de televizyon bir nimet. Diyanet TV’de günde üç defa yayınlanacak olan mukabelemiz var. Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nden çekimleri yapılmış olan mukabelemiz, gün içerisinde hem saat 15.00'te hem imsak sonrası hem de her gece 00.00'da. 15.00 mukabelesinden önce özellikle o gün okunacak olan cüzün içerisinde öne çıkan konularla alakalı da on beş dakikalık bir programımız var. Onu da dinlemelerini vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum.  

İftar ve sahur programları; doğru, sahih dini bilgiyle insanımızı buluşturmak için bir fırsat…

İftar ve sahur programları bir eğlence programı değil. Doğru, sahih dini bilgiyle buluşmak ve insanımızı buluşturmak için bir fırsat olarak görüyoruz. Bu sebeple ehliyetli, bilgili, alanında uzman ve vatandaşlarımıza faydalı olacak hocalarımızla insanımızı iftar ve sahur programlarımızda inşallah buluşturacağız. İftar ve sahur programlarımızı İstanbul'dan yapıyoruz. Anadolumuzun farklı yerlerinde yaşayan, İstanbul'un güzelliklerini manevi ve kültürel dinamiklerini de insanımıza göstermeye inşallah çalışıp, gayret edeceğiz. Kıymetli hocalarımızın bilgileriyle birlikte sahur programımızı, Ayasofya-i Kebir Camii'nin gölgesinden Sultanahmet'in yanından yaparak, Ayasofya-i Kebir Camiinin manevi ortamını hissettirmeye ve yaşatmaya çalışacağız. İnşallah yine İstanbul'da kıymetli ve değerli hocalarımızla hem sohbetlerle hem de okunacak Kur'an tilavetleri icra edilecek musikilerle insanımızla feyzli, bereketli bir zaman geçirmeye gayret edeceğiz. 

Diyanet TV’de bir iftar sofrası kuracağız; “Fatih Savaş ile Ramazan Sofrası”

Bununla birlikte iftar ezanıyla beraber bir iftar sofrası kuracağız Diyanet TV'de Fatih Savaş kardeşimizin kanalımızı temsilen yapacağı ev sahipliğinde hem insanımızın tanıdığı, bildiği gerek sanat, spor gerek iş dünyasından aile sıcaklığıyla bir iftar sofrası ortamında evlere konuk olacağız.

Teravih vaazlarımız önemlidir. Her gün saat 21.00'de "Ramazan Sohbetleri" ile ülkemizin farklı illerinde görev yapan vaizlerimizden Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan kıymetli hocalarımızdan vaazları insanımıza ulaştırmaya çalışacağız. 

"Diyanet'e Soralım" ramazan ayı boyunca saat 21.30'da ekranlara gelecek. Ramazana on gün kala başladığımız ramazan ayı boyunca devam edecek "Kalbin Kararı" adlı bir programımız var. Ramazan öncesi 23.30'da başladı programımız ramazan ayıyla beraber 22.30'da ekranlara gelecek. Ramazan ayı öncesi 10.00'da başlayan "Yeni Güne Merhaba" programımız da ramazan ayı boyunca her sabah 10.30'da olacak. 

Çocuk programlarımız da önemli "İftara Hazırlık" programıyla hafta sonu çocuklarımızın yapacağı yemeklerle keyifli, neşeli bir programımız ekranlara gelecek. "Mutlugiller" isimli programımızla aile neşesini çocuklarımızla hep beraber izlememiz için ekrana taşıyoruz. Hacivat karagöz gölge oyununu bir programla ekrana getirmiş olacağız. 

Bütün bunlarla birlikte ramzan öncesinde devam eden programlarımızın önemli bir kısmı "İyilik Vakti" "Diyanet Gündemi" "Dini Gündem" "Siyer'i Biliyor musunuz?" gibi programlarımızda devam ediyor. Bütün vatandaşlarımızdan ramazan ayının bir mektebe dönüşebilmesi ve ramazanın maneviyatından daha fazla istifade edebilmeleri için Diyanet TV'yi takip etmelerini bekliyoruz.

“Yeni Güne Merhaba” hafta içi her gün saat 10.30’da Diyanet TV’de…