Malatya’da Uluslararası Cami Sempozyumu

9 Ekim 2018 Salı

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, camilerin çocuklar ve kadınların rahatlıkla gelebilecekleri mekanlar olması gerektiğini söyledi. Malatya’da İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Cami Sempozyumu"nde konuşan Martı "Çocuğun ayağı camiye alışsın, yüzü camide gülsün istiyorsak, annesini de camiye davet etmeliyiz" dedi.

Martı: Çocuğun ayağı camiye alışsın istiyorsak, annesini de camiye davet etmeliyiz

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Malatya İnönü Üniversitesinde "Uluslararası Cami Sempozyumu" düzenlendi. Sempozyuma Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı da katıldı. Kadınların camilere gelmesine engel olun-maması gerektiğini belirtti; “Gönüllerin sükuna erdiği, zihinlerin beslendiği, insanların güven bulduğu bu mekan, elbette ki insanların merkezinde olmalıdır."

Martı, camilerin anneler ve çocuklar için de uygun amaçlar çerçevesinde kullanılabilecek mabedler olarak görülmesi gerektiğini belirtti;

"Çocuğun ayağı camiye alışsın, yüzü camide gülsün istiyorsak, çocuğun annesini de camiye davet etmek fitne söylemini bir kenara bırakarak Allah'ın kadın kulları mescitlere gelmek istediğinde sakın onlara engel olmayın buyuran Allah resulüne iktiba etmek hepimizin görevidir."

“Cami ibadetin hayata can verdiği, hayatın ibadet neşvesine dönüştüğü mekandır’

Başkan yardımcısı Huriye Martı, camilerin hayatın merkezinde olması gerektiğinin altını çizdi; "Cami ile ibadet, ibadet ile hayat arasında sürekli bir akış bulunur. Cami, ibadetin hayata can verdiği, hayatın ise ibadet neşvesine dönüştüğü mukaddes mekandır." 

İki gün sürecek olan “Uluslararası Cami Sempozyumu’na” yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda müftü ve ilim adamı katılıyor. Sempozyumda, camilerde mimari ve sosyo-kültür konular  ağırlıklı olarak  ele alınıyor.