'Manidar Kelimeler'de “Minare” kelimesi anlatıldı...

2 Nisan 2021 Cuma
'Manidar Kelimeler'de “Minare” kelimesi anlatıldı...

'Manidar Kelimeler'de “Minare” kelimesi anlatıldı...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Manidar Kelimeler" programında minare kelimesi anlatıldı.

“Manidar Kelimeler”de, medeniyetimizi ve kültürümüzü anlatan kelimeler; etimolojisi, anlamları, kullanım alanları alanında uzman konuklar tarafından anlatılıyor.

Minarenin hem kelime manası hem de taşıdığı anlama değinen Sanat Tarihçisi Süleyman Faruk Göncüoğlu, minare yapısının temelinde kürsü olduğunu söyleyerek kürsü ile minarenin arasındaki anlamsal ilişkiye de dikkat çekti.

Minarenin, Arapça’da üzerine bir ışık kaynağı konulan kule anlamına gelen “Manara” kelimesinden Türkçe’ye geçen bir kelime olduğunun da ifade edildiği programda Göncüoğlu, minarenin tarihçesini ise şu ifadelerle anlattı:

"İlk minarenin kullanılması Bilal-i Habeşi ile başlar. Bilal Habeşi'nin ezanı ilk okuduğu yer. Bağlanan bir iple tırmanır. Orada yüksekçe bir yerden ezanı ses ahengi ile beraber okurdu. Şimdi Mescid-i Nebevi'nin hemen kıble yönünde oluşturulan bu silindirik yükseltiye ilk minare diyoruz. İlk minare formatı da Fustat'ta inşa ediliyor.  Mısır Valisi Mesleme Bin Mahled döneminde Fustat'taki caminin kıble tarafına iki tane minare teşekkül ettiriliyor. Osmanlı devlet anlayışında, cami devletin kendini temsil ettiği noktaydı."

"Manidar Kelimeler" her Pazartesi saat 21.45'te Diyanet TV'de...