Mevlid-i Nebi Haftası Etkinlikleri

26 Kasım 2018 Pazartesi

Hafta boyunca peygamber sevdalılarının yaşadığı yeryüzünün birçok noktasında Mevlid-i Nebi etkinlikleri düzenlendi. Kanada ve Avustralya’da “Peygamberimiz ve Gençlik” temalı organizasyonlarda Resulullah’ın güzel ahlakı anlatıldı.

Kanada’nın Toronto kentindeki Türklere ait tüm cami ve mescitler, "Peygamberimizi anlamak" konulu panelle ilk kez ortak bir organizasyona imza attı. Mevlid-i nebi haftası etkinlikleri kapsamında Anadolu İslam Merkezi'ndeki Panel Anadolu İslam Merkezi İmam Hatibi Bilal Gülmez’in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı

Dünyanın bir diğer ucu Avustralya’da da müminler peygamber sevgisiyle toplandı.  Hz. Muhammed'in dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla Avustralya'nın Melbourne kentinde Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Broadmeadows camisi konferans salonunda "Hz. Peygamber ve Gençlik" konulu etkinlik düzenlendi. 

Mevlid-i Nebi haftasında farklı coğrafyaları peygamber sevgisinde birleştiren etkinlikler de yurtiçinde de devam etti.

Türkiye Diyanet Vakfı Yükseköğrenim Kız Öğrenci yurdunda kalan uluslararası öğrenciler, Mevlid-i Şerif’in yazarı Süleyman Çelebi'nin merkez Osmangazi ilçesindeki kabri başında dua etti, 8 dilde mevlit okudu. Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, burada öğrencilere Süleyman Çelebi'nin hayatını anlattı.