Minik Özge Yeni Protezine Kavuştu

15 Ağustos 2017 Salı

Türkiye, 3 yaşındaki Özge’yi babasının yaptığı düzenekle yürümeye çalışırken tanımıştı. Kızını maddi imkansızlık sebebiyle fizik tedaviye götüremeyen çaresiz baba, bu yolu seçmişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Özge’nin tedavisine destek oldu. İstanbul’da 20 gün süren çalışmaların ardından iyi haber geldi ve minik Özge yeni protezine kavuştu…

Tüm Türkiye’nin yüreğini sızlatan minik Özge yeni protezine kavuştu.

Antalya’da yaşayan 3 yaşındaki kızı Özge’yi maddi imkânsızlıklar sebebiyle fizik tedaviye götüremeyen baba Ali İhsan Yıldırım, evinde 150 liraya mal ederek kurduğu bir düzenekle Özge’yi yürütmeye çalışmıştı.

39 yaşındaki babanın bu çaresizliği üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi harekete geçti, minik Özge ve ailesini yeni bir protez ayak için İstanbul’a götürdü.

20 gün süren tedavi sürecinin ardından Özge yeni protezine kavuştu ve taburcu oldu.

Özge’nin babası: “Daha çok emek vermemiz lazım bizim ileride koşması için. Şu anda yine Özge arkadaşlarına bakacak. Arkadaşları sokakta oynayacak. O yine izleyecek. Uzun bir sürecimiz var bu çocuğun diğerlerine yetişmesi için.” diye konuştu.

Özge’nin doktoru ise:  “Özge buraya geldiğinde diz ekleminde hareket olmayan bir protez sabit bir eklem kullanıyordu. Şu anda kendine uyguladığımız protezle 175 derece direksiyon yapabilen kendisi geri dönebilen bir diz eklemi var. Bu protez aynı zamanda sağlıklı bireylerin yapabildiği rotasyonel hareketi yapabilir.” dedi.

Özge şimdi eski protezinden daha gelişmiş özelliklere sahip proteziyle alıştırma yürüyüşleri yapıyor. Yakında ise tek başına yürüyüp merdivenleri çıkabilecek.