Mis Kokulu Camiler ve Gençlik Merkezi

2 Ocak 2018 Salı
Mis Kokulu Camiler ve Gençlik Merkezi

Mersin Mezitli’deki bir camide, açılan merkezde, kötü alışkanlıklardan uzak tutulmaya çalışılan gençler hem ibadetlerini yapıyor, hem de sosyal aktivitelere katılıyor. Kutsal mekanlarımız camilerimizle ilgili, Mardin’den de alkışlanacak bir haber var. Hoşgörü kentinde camiler buram buram gülsuyu kokuyor. 

Gençler Namaza Yakın, Kötü Alışkanlıklara Uzak Duruyor

Hem camide namazlarını kılıp cemaatle ibadet etmenin manevi heyecanı ve sevabını alıyorlar, hem sosyal aktivitelere katılarak, gençleri bekleyen tehlike ve boş meşgalelerden uzak duruyorlar. Mersin’in Mezitli ilçesinde  Mustafa Şahin Camii’nde kurulan gençlik merkezinde gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması için farklı aktiviteler ve çalışmalar düzenleniyor. 

Cami İmam Hatibi Abdulkadir Koçer langırt, masa tenisi, oturma alanları, mutfağı ve kitaplığı bulunan bir merkezde gençlerin ilgisini çekmek için tüm ihtiyaçlarını karşılamış; "Gençleri buraya nasıl çekeriz, manevi ortamı nasıl teneffüs ettirebiliriz, diye düşündük. Gençlerin sevdiği şeyleri araştırdık ve maç izlemeyi sevdikleri fikrinde birleştik. Maç izlemek için de kahvehanelere gittiklerini öğrendik. Bunun üzerine merkezde maç yayınları için de abone olduk. Masa tenisi, langırt ve spor aletleri aldık. Bunlarla ilk adımı attık.

Gençler ilgi gösterdikçe beraberlik ruhu da, keyif de daha da yükselmiş.. Boş vakitlerinin büyük bölümünü burada geçiren gençler için futbol maçlarını da birlikte izleme imkanı sunulmuş.

Hoşgörü Şehrinin Artuklu İlçesinde İbadethaneler Gül Suyuyla Temizleniyor

Medeniyetler ve hoşgörü kenti mardinde Artuklu belediyesi, farklı din, dil ve kültürleri aynı mahallelerde barındıran ilçedeki cami ve kiliseler için titiz bir temizlik çalışması yürütüyor. Temizlik sadece görüntüde kalmıyor. Aynı zamanda manevi bir simge de gülsuyu devreye giriyor;

"Belediye olarak tüm inanışların ibadethanelerine sahip çıkmaya çalışıyoruz. Cami, kilise, manastır ve medreseleri, vatandaşlarımızın daha güzel ibadet edebilmeleri için gül suyu ile temizliyoruz."

Müslüman, Hristiyan ve Yezidi inançlarına mensup Türk, Süryani, Kürt ve arapların bir arada hoşgörü içerisinde yaşadığı Mardin’de Artuklu ilçesi belediye ekipleri, ibadethanelerin haftalık temizlikleri için, Isparta’dan özel olarak getirilen 1,5 ton gül suyu da kullanılıyor.