''Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi''

16 Nisan 2019 Salı

İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye 56 ülkeden lise öğrencileri Türkiye'deki gençlerle İstanbul’da buluştu. "Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Değişim ve dönüşümü anlamadan bugünkü dünyayı kavramak mümkün olmayacaktır.” dedi.

"Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi” İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Teşkilat üyesi 56 ülkenin gençlerinin, Türk kardeşleriyle bir araya geldiği zirvede amaç, öğrencilerin analitik düşünme ve sorunlara çözüm üretebilme becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktı. Zirveye katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dijital diplomasi kavramına dikkat çekti.
 
Selçuk; “Değişim ve dönüşümü anlamadan bugünkü dünyayı kavramak ve küresel sermeyenin, dijital kapitalizmin bizi nereye doğru sürüklediğini anlamak mümkün olmayacaktır.” Dedi. Zirvede konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ise, Kudüs'ün bağımsızlığının önemini vurguladı, müslüman gençlerin üzerine düşen görevi ifade etti. Erdoğan; “Bugün Kudüs'ün bağımsızlığından daha uzaktayız.
 
Üye ülkeler ümmet olma idealini gerçekleştiremediler. Bu ideali başarmak için daha sıkı çalışmazsak Kudüs zincirlere vurulmuş olarak kalacaktır. Müslümanların hakları sürekli olarak baskı altında tutulacaktır.” dedi. Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi, çalışmalara katılan öğrencilere sertifika ve ödüllerin verilmesiyle sona erdi.