Modern Mimarisi ile İlgi Gören Cami

8 Ocak 2019 Salı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası eğitim kampüsü'nde bulunan ve geometrik şekillerde tasarlanan cami, İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin de uygulama okulu niteliğinde. İşte o ilginç cami.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Camii Mimarisi ve Taşıdığı Simgelerle Dikkat Çekiyor

İnşaasına bir yıl önce başlanan bu cami, 21 eylül'de ibadete açılmıştı. Dört bir yanı titanyum çinko isimli malzemeyle kaplı. Geometrik tasarımı ve ilginç mimarisiyle dikkat çekiyor; "Camimizin dış cephesi titanyum çinko dediğimiz kullanışlı geometrik şekillerle oldukça uyum sağlayacak tarzda yapı malzemesiyle yapıydı. Hem kendini koruyabilen hem de dış cephesindeki hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı titanyum çinko malzemesiyle kaplandı."

Modern mimarisi ve kültürel esintileri biraraya getiren tasarımıyla ilgi gören cami; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası eğitim kampüsü'nde yer alıyor. Hem bölgedeki ibadethane ihtiyacını karşılıyor hem de TOBB Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesinin uygulama camisi olarak öğrenciler için okul niteliği taşıyor.

"İmam hatip lisesi öğrencileri camilerimizde görev alan imamlarımız hatiplerimizdir burası tam orasıdır bu çocukları yetiştirdiğimiz yerdir o açıdan çok önemlidir. Ticaret sanayi odası camii, birbirinden özel detayları da içinde barındırıyor. 16 türk devletini temsilen 16 köşeli olarak inşa edilmesi dikkat çekiyor." 

Yine, 16 köşeden yapılan kubbesinde hilal şekli ve ortasında allah lafzı ile "ay yıldız" vurgulanıyor. Bu ilginç caminin aydınlatması ise, Allah'ın 99 güzel ismini sembolize ediyor.