Müslüman Oldu, İlk Ramazanını Yaşıyor

12 Haziran 2018 Salı

Adı sıklıkla İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Hollanda’da tüm engellemeler ve tahriklere rağmen müslümanlar adına güzel şeyler de oluyor. Hollandalı Yivaneti Dos Santos’un İslam'ı seçmesi ve ardından Ramazan ayında oruçla tanışmasının kendisine verdiği mutluluğu paylaşacağız şimdi.

Holandalı Yvanethy Dos Santos orucunu aksatmadan tutuyor

Geçtiğimiz ay İslamla şereflenen Surinam asıllı Hollandalı Yivaneti Dos Santos, Müslüman olmasının ardından kısa zaman içinde ramazanla ve oruçla tanıştı. Bereket ve mükafaatı bol ibadetlerden biri olan oruç için biraz zorlansa da, azmi ve iradesiyle bu ibadetin sevabına erişti. Ramazan’dan önce bir gün oruç tutarak çok da fazla zorlanmadığını farkeden yiveniti, şimdi ramazan oruçlarını aksatmadan tutuyor. Onu, en çok etkileyense iftar vaktinin birleştirici yönü olmuş. 

Ramazan ve oruç ile ilgili temel bilgileri öğrenmek için çok okuduğunu belirten 24 yaşındaki Yiveniti Dos Santos, kendisi gibi Müslümanlığı seçen teyzesi olmuş; "Teyzem ilk ramazanımda yükümü hafifletti. Her gün onun evinde iftarımı yapıyorum. O olmasaydı çok zorlanırdım galiba. Bugün ilk defa evimde iftar yapıyorum, sağ olsun bana yardımcı oluyor. Bana hep destek oldu. Bunun için kendisine minnettarım." 

İftara katılan kuzeni Çanaika Lansdorf ise Müslüman olmadığı halde kuzenine destek olmak için, oruç tutmak istiyor. Kendisi de, tam hazır olduğu gün  islamı seçeceğinin sinyallerini veriyor.