“Niçin İnanıyorum?” Diyanet TV’de…

11 Ocak 2021 Pazartesi
“Niçin İnanıyorum?” Diyanet TV’de…

“Niçin İnanıyorum?” Diyanet TV’de…

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve izleyicilerden gelen İslam inanç esaslarına ilişkin soruların cevap bulduğu "Niçin İnanıyorum?" programında, bu hafta "Allah'ın şah damarımızdan daha yakın olması, ne demektir?" sorusuna cevap verildi.

Farklı bakış açılarıyla soruların cevap bulduğu ve sohbet tadında geçen programda, “İnanmak zorunda mıyım?” “Kader değişir mi?” “Neden yaratıldım?” gibi sorulara, Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Bayram Demirtaş, sahih dinî bilgiler ışığında cevap veriyor.

Allah'ın Müminlerle beraber olmasının Kur'an'i bir yaklaşım olduğunu ifade eden Demirtaş, "Allah'ın şah damarımızdan daha yakın olması ne demektir?" sorusunu şu ifadelerle yanıtladı:

"Cenab-ı Hakk diyor ki ‘Sabırla, namazla Allah'tan yardım isteyin. Allah sabredenlerle beraberdir.’ Bir başka ayet-i kerime, Allah'ın muhsinlerle yani iyilik yapanlarla beraber olduğu, bir başka ayet-i kerimede ise Cenab-ı Hakk'ın müttakilerle beraber olduğunu ifade ediyor. Demek ki Allah'ın Müminlerle, muhsinlerle ve muttakilerle beraber olması; her şeyden önce Kur'an'i bir yaklaşımdır."

Cenab-ı Hakk'ın yardımı bizimledir...

"İslam tarihinin en önemli hadiselerinden birisi hicret olayıdır. Müşrikler, Efendimiz’in hicretine engel olmak istiyorlar. Efendimiz, . Medine'ye giderken Sevr mağarasına sığınıyor. Efendimiz’i takip edenler, Sevr mağarasının yakınına kadar geliyor. Hz. Ebubekir, Hz. Peygamber'i korumak amacıyla bir endişeye kapılıyor. İşte Hz. Peygamber'in o anda söylediği bir sözdür bu, 'Üzülme, Allah bizimle beraberdir.' Allah'ın bizimle beraber olması bu demektir. Cenab-ı Hakk'ın yardımı bizimledir. "

Dr. Bayram Demirtaş’ın daimi konuk olarak soruları cevaplayacağı “Niçin İnanıyorum?” Emrullah Öztürk’ün sunumuyla her Cumartesi saat 22.30’da Diyanet TV’de…