Öğrenci ve Ailelerin Umre Heyecanı

1 Şubat 2018 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı, sömestr tatilinde öğrenciler, aileler ve öğretmenler için umre imkanı sağladı. Beytullah aşkıyla yanan 140 kişilik kafile kutsal topraklarda. Diyanet TV ekibi de, sizler için o kafileyle adım adım bu ziyareti izliyor.

Diyanet TV 140 Kişilik Umre Kafilesiyle Kutsal Toprakları Adım Adım Ziyaret Ediyor 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, bilgi, görgü, tecrübe, dini duygu ve motivasyonları artırmak için özel bir umre programı düzenliyor. Beytullah aşkıyla yanan 40 öğrenci ve 100 den fazla öğretmen ve veliden oluşan kafile umre ibadetlerini ifa etmek için Samsun’dan Mekke’ye gitti.  Türkiye’den ayrılmadan önce, çarşamba havalimanında sevinç ve manevi heyecan zirvedeydi; Kafilede çeşitli okullardan ve üniversite öğrencisi 40 genç vardı. Genç yaşta İslam’ın öncülerinden biri olan Musab Bin Umeyr’i örnek almışlardı.

Samsun’dan hareket eden uçakta bulunan gençler ve aileleri telbiyeler ve dualarla yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından cidde havalimanına ulaştı. Uçaktan indikten sonra Harem-i Şerife gitmek için otobüse bindiler. Manevi coşku Kabe’ye yaklaştıkça adım adım yükseldi. Telbiyeler daha bir gür yankılanmaya başladı. Sonunda Kabe’ye kavuşma vakti geldi çattı. Lebbeyk nidalarıyla ilerlediler Harem-i Şerif’e doğru…  

Öğrenciler Beytullah’ı gördükleri anda ilk dualarını yaptılar. Günahlarından arınmak için af dilediler. Daha sonra Hacer-ül Esvedi selamlayarak tavafa başladılar. Kafile ilk tavafın ardından safa ve merve tepeleri arasında say yaptı.