''Önce Türkçe Projesi'' Başlatıldı

30 Nisan 2019 Salı

“Önce Türkçe Projesi” başlatıldı…

Milli Eğitim Bakanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü tarafından haber spikerleri ile iş birliği yapılarak öğretmenlerin Türkçenin kullanımı ve diksiyon eğitimlerini içeren “Önce Türkçe Projesi" başlatıldı.

MEB Şura Salonu'nda haber spikerlerinin de katılımıyla düzenlenen tanıtım toplantısında sözlerine projenin önemine vurgu yaparak başlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sözün ustaları burada. Her bir kelimeyi nasıl konuşacağım konusunda hiç bu kadar tedirgin olmamıştım. Bu proje aslında bütün çocuklarımız için bir şans. Eğer böyle bir imrenme damar varsa bu damarımızı besleyelim ve ustalarımızın sayesinde onların sesinin bereketiyle çocuklarımızın Türkçesini zenginleştirelim. ”dedi.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, projede ilk olarak 7 bin, ikinci yıl içerisinde de 400 bin dolayında öğretmenin eğitimlere katılmasını planladıklarını bildirdi.  Proje ile 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, yeterliliklerinin artırılması amaçlanıyor.

“Türkçenin Söyleniş Kuralları", "Etkili İletişim", "Beden Dili" ve "Diksiyon" gibi başlıklar altında gerçekleştirilecek eğitimlere TRT de kurumsal destek sağlayacak.