Paris’teki Saldırıya Tepkiler

16 Kasım 2015 Pazartesi
Patlayan bombalar,100’ü aşkın terör kurbanı… Fransız gazeteleri, dün akşamki terör saldırılarının dehşetini yansıtan manşetlerle çıktı. 
 
Dünya kanlı eylemleri şiddetle kınadı… Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Paris’teki saldırıların tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı düzenlendiğini söyledi… Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı François Hollande ve Fransa halkının yanında olduklarını dile getirdi. 
 
Avrupalı liderler de birbiri ardına kınama açıklamaları yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Fransa hükümetiyle irtibat halindeyiz” dedi, dayanışma mesajı verdi. İngiltere Başbakanı Davıd Cameron ise, yaşananların kendisini sarstığını söyledi ve “yardım için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.  
 
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, terörle mücadele ve güvenlik konusunda işbirliğini artırmak için çalışmakistediklerini söylerken; Azerbaycan, İran, Kuveyt, Fas, Ürdün, Katar liderleri de “paris’teki terör saldırılarını şiddetle kınadıklarını” duyurdu. 
 
Paris’teki bombalı ve silahlı saldırılar gözleri kısa sürede, suriyeli sığınmacılara çevirdi. Polonya, Avrupa Birliği’nin sığınmacı kotası kararını uygulamayacaklarını duyururken; Hollanda, aşırı sağcıların saldırılarından endişe edildiği için suriyelilerin kaldığı barınma merkezlerindeki güvenlik önlemlerini arttırdı.