PKK Ezanları Susturamadı !

18 Ekim 2018 Perşembe

2015 yılında PKK’lı terörsitler tarafından başlatılan çukur eylemleri hem bölge halkına hemde islam’ın kutsallarına büyük zarar vermişti. Diyarbakır, Şırnak ve Mardin'de, aralarında tarihi olanların da bulunduğu, yüzü aşkın cami enkaza dönmüştü. O camilerden 120'si onarılarak, hatta bir kısmı yeniden inşa edilerek, tekrar ezana ve cemaatine kavuştu. Diyarbakır’ın sembol mabetlerinden olan kurşunlu camii’nin ise birkaç ay içinde ibadete açılması bekleniyor.

Teröristlerin harabeye çevirdiği İslam’ın mabedleri 3 yılda birer birer ayağa kaldırıldı

7 haziran 2015 seçimlerinden 1 ay sonra PKK çukur eylemlerine başlamış, doğu ve güneydoğu’daki birçok il ve ilçeyi harabeye döndürmüştü. Bu dönemdeki terör saldırılarında çok sayıda güvenlik görevlisi şehit edildi, 2 binden fazla vatandaş da yaralandı. O dönemde teröristler, mukaddesata zarar vermekten geri durmamış, camileri mevzi haline getirmiş hatta bombalar patlatarak, askerlerin saldırı yaptığı şeklinde algı oluşturmaya çalışmıştı. Mehmetçiğimiz ve polisimiz, bu dönemde il il, ilçe ilçe yürüttüğü başarılı operasyonlarla terör örgütünün hain emeline engel oldu.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Nasuh Paşa, Fatih Paşa, Arap Şeyh, Hacı Hamit, Hasırlı, Hocaoğlu, İbrahim Bey, Kadı, Şeyh Mutahhar camileri, titizlikle yürütülen onarım ve yenileme çalışmalarının ardından yeniden cemaatine kavuştu.

"Bundan sonra inşallah ezanlarımız da susmayacak, camilerimiz de kapanmayacak. Birliğimizin ve şehadetlerimizin temeli olan bu ezanlar inşallah ilelebet sur'un minarelerinde, özelde diyarbakır'da, genelde ülkemizde inşallah güzel müezzinlerimiz tarafından okunarak dalga dalga her tarafa yayılacaktır."

Toki’nin yaptığı 723 konut daha hak sahiplerine dağıtıldı

Terörsitlerin kamp olarak kullandığı ve daha sonra ateşe verip yaktığı tarihi fatih paşa camii, diğer adıyla kurşunlu camii’ndeki çalışmalarda artık sona gelindi. Yıl sonuna kadar cami ibadete açılacak. Çukur eylemlerinde Şırnak’ta da 28’den fazla cami de zarar görmüştü. O camilerden 13’ü tadilata alındı. 9’u  tamamlanmak üzere. Diğerleri için de planlamalar gündemde.

PKK’nın, islam’ın kutsal mabetlerini kanlı eylemlerine mekan yaptığı ve harabeye çevirdiği illerden biri de mardin’di. Tamamen yıkılan 5 cami toki tarafından yaptırılırken, 7 camide türkiye diyanet vakfı tarafından restorasyon işlemlerinden geçirilerek yeniden ayağa kaldırıldı.

3 yıllık hasretin ardından o camilerden yeniden ezan sesleri yükselmeye başladı. Onarımı devam eden camiler de bu yıl bitmeden cemaatine kavuşacak ve bu arada Diyarbakır Sur’da teröristlerin yakıp yıktığı ve operasyonlar sırasında zarar gören evlerin yerine, toki tarafından mağdurlar için yapılan 723 konut daha, kura ile hak sahiplerine teslim edildi.