'Prof. Dr. Huriye Martı ile Hadisler ve Ailemiz' Bu Akşam Diyanet TV’de

5 Kasım 2019 Salı
'Prof. Dr. Huriye Martı ile Hadisler ve Ailemiz' Bu Akşam Diyanet TV’de

‘Prof. Dr. Huriye Martı ile Hadisler ve Ailemiz’  Bu Akşam Diyanet TV’de

Diyanet TV ekranlarında, hadislerle aile değerlerinin anlatıldığı, ‘Prof. Dr. Huriye Martı ile Hadisler ve Ailemiz’in bugünkü bölümünde, ‘Merhamete Açılırken Şiddete Kapanan Kapı: Aile’ ele alınacak. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı’nın anlatımıyla gerçekleşecek programın bu akşam yayınlanacak bölümünde, Hz.Peygamber’in aile içi şiddete karşı tavrı, Hz.Muhammed’in aile içindeki merhamete verdiği önem konularına dikkat çekilecek. 

Programın geçen haftaki bölümünde ise, ‘En Değerli Hazine: Aile’ konuşuldu. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı’nın anlatımıyla gerçekleşen programda, Hz. Muhammed’in örnekliğinde İslam’ın aileye bakışını ve ona yüklediği değer ile birlikte aile olmanın bir bütünü tamamlamak olduğundan bahsedildi.

En değerli hazinenin aile olduğu vurgusunun yapıldığı programda, aile kurmanın önemine, dikkat çeken Başkan Yardımcısı Martı, ‘Allah-u Teala, İhlas suresinin son ayetinde, onun bir eşi benzeri dengi olmadığına işaret eder. Allah tektir ve eşi yoktur. İnsanın bir eşi olmalıdır. İnsanın bir benzeri ve dengi vardır. Dolayısıyla Allah-u Teala, kendisinin tek oluşuna işaret eder. Ama insanoğlunu, tek başına bırakmaz. Ona, en yakınında bir can hediye eder. İşte o da insanın eşidir. Allah-u Teala, Hz.Adem'i ve Hz.Havva'yı beraber var etmiş. Cennette beraber ikramlamış. Birlikte imtihana tabi tutup; dünyaya da beraber göndermiştir. Onların dünyaya beraber gelmelerinin anlamı: ‘Bu dünyadaki hayatında birlikte devam edeceğidir.’’ dedi.

Ailenin, kendini muhafaza eden bir kuruluş olduğuna değinen Başkan Yardımcısı Martı, ‘Üsre’  kelimesinin aile bağlamındaki anlamına değinerek, ‘ Üsre zırh, kalkan demektir. Yani savaşta, her türlü tehlikeden korunmak için ‘İnsanı koruyan korunak’ demektir. Aile ‘Üsre’ kelimesiyle, insanın dünya hayatındaki problemlere ve risklere karşı, tehditlere karşı, sığındığı bir liman, bir barınak, kalkan ya da bir zırh olarak nitelendiriliyor.’ dedi. 

Ailenin önemini ve korunması gereken bir yapı olduğunu vurgulayan Başkan Yardımcısı Martı, ‘İnsan kimi zaman maddi durumundaki problemlerle, kimi zaman sağlığı ile ilgili problemlerle, kimi zaman fakirlikle ve maddi durumu ile ilgili problemlerle, kimi zaman insanlarla ilişkisinden kaynaklanan sosyal problemlerle başa çıkmak zorundadır. Çeşitli riskler, aile içinde olan bireyleri sürekli tehdit ediyor. Aileyi tehdit eden riskler başlığıyla, bağımlılıktan, şiddetten, boşanmalardan bahsediyoruz. Dolayısıyla aile tehdit altında, günümüz dünyasında bu tehditler çok daha çeşitli ve güçlü, dolayısıyla insanın hem kendini hem ailesini koruması adına, Arapça’da ‘Üsre’ yani ‘Zırh’ kelimesi kullanılmış.’  dedi. 

‘Prof. Dr. Huriye Martı ile Hadisler ve Ailemiz’ bu akşam ve her pazartesi saat 18.00’de Diyanet TV’de.