“Prof. Dr. Huriye Martı İle Hadisler ve Ailemiz” de gençlik konuşuldu

26 Şubat 2020 Çarşamba

“Prof. Dr. Huriye Martı İle Hadisler ve Ailemiz” de gençlik konuşuldu 

 
Ailevi değerlerin anlatıldığı ve ailenin öneminin hadisler ışığında ele alındığı Diyanet TV’nin ilgiyle izlenen programlarından “Prof. Dr. Huriye Martı İle Hadisler ve Ailemiz”de bu hafta gençlik konuşuldu. 
 
Programda, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı “Ailemde Bir Genç Var” başlığı altında “Genç kimdir?” “Gençlerle nasıl iletişim kurulmalı?” ve “Gençlerin yetişkinlerden beklentileri nelerdir?” sorularına açıklık getirdi.
 
“Hz. Peygamber’e ilk iman edenlerin gençler olduğu bilinmektedir”
 
Hz. Muhammed’in gençliğe verdiği öneme değinen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, İslam’ın güçlenmesinde genç neslin önemine dikkat çekerek, “Hz.Peygamber’in 40 yaşında Peygamberlikle müşerref olduğu yıllarda, onun etrafında kümelenen, ona ilk defa iman edip güvenen, “Biz senin yanındayız.” diyen insanların çoğunlukla gençler olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla, Hz. Peygamber’in bilhassa Mekke dönemindeki Peygamberlikten sonraki ilk on yılında gençlerle alakalı çok güzel olaylar var. Hz.Peygamber’e bu süreç içerisinde genç olan, gözü pek olan ve kimseden korkusu olmadan Allah’a inandığını söylemek için can atan gençlerle İslam’ın güçlendiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
“Hz. Peygamber gençlere her zaman güvenmiştir.”
 
Hz. Muhammed’in gençleri hiçbir zaman yanından uzaklaştırmadığını ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, Hz. Peygamber’in gençleri yanından ayırmadığını ve gençlere duyduğu güveni belirterek, “Gençlere verdiği kıymetli görevlerle de, onlara olan inancını her seferinde göstermiştir.” ifadelerini kullandı.
 
“Aile ve çevre olarak gençlere sahip çıkmaz, rehberlik etmezsek, gençleri kaybetmek kaçınılmaz olacaktır.”
 
Başkan Yardımcısı Martı, gençleri anlamak ve doğru yönlendirebilmek için anne babalara da tavsiyelerde bulundu. Başkan Yardımcısı Martı, gençlerle doğru iletişimler kurmak için yapılması gerekenlere dikkat çekerek, “Devamlı eleştiren ve kıyaslayan bir dildense takdir eden ve onu kendi varlığıyla beğenen, ona özel ilgi gösteren bir anne baba olmalıyız.” ifadelerini kullandı.
 
Ailelerin gençlere karşı sorumluluklarına değinen Başkan Yardımcısı Martı, gençlere rehber olmak için okul ve ailenin önemli iki kurum olduğuna dikkat çekti. Gençleri, okul ve aile rehberliğinde yönlendirmenin önemini vurgulayan Başkan Yardımcısı Martı, “Aile ve okul gence sahip çıkmazsa ve rehberlik etmezse, gençlerin elinden tutacak ve onu felakete sürükleyecek pek çok şer odağı etrafta dolaşıyor. Dolayısıyla bizim gençlere kucak açmamız ve en baştan anlaşmaya, onu anlamaya ve ona rehberlik etmeye niyetli bir duruş sergilememiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
 
“Prof. Dr. Huriye Martı İle Hadisler ve Ailemiz” Betül Erbaş’ın sunumuyla her Pazartesi saat 18.00’de Diyanet TV’de…