Şanlıurfa'ya 'Peygamberler Tarihi Müzesi'

16 Nisan 2018 Pazartesi

Peygamberler diyarı Şanlıurfa’ya peygamberler tarihi müzesi kuruluyor. İnanç turizminin önemli merkezlerinden olan kentte kurulacak müze tamamlandığında, önemli ziyaret merkezlerinden biri olacak.

Balıklıgöl yakınlarında kurulacak müze ziyaret merkezlerinden biri olacak

İnanç turizminde Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra dördüncü sırada yer alan ve "peygamberler şehri" olarak nitelendirilen kentte, peygamberler tarihi müzesi yapılacak.

Üç ilahi dinin atası kabul edilen Hazreti İbrahim'in doğduğu makamın bulunduğu rivayet edilen kent, tarihte "sabır timsali" olarak anılan Hazreti Eyyüp Peygamber'in de kabrine ev sahipliği yapıyor. Musa, Şuayip, Elyasa, Yakup ve Yusuf peygamberlere ait makamlara da ev sahipliği yapan şanlıurfa, dünya inanç turizminde çok önemli bir yere sahip.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, inanç turizminin yanı sıra kültürel değerleriyle de ön plana çıkan kentin, bu kimliğini daha da pekiştirmek amacıyla "peygamberler tarihi müzesi" kurma kararı aldı. Müze kurulum çalışmalarına da başlandı.

Kentin sembolü konumundaki tarihi Balıklıgöl yerleşkesi yakınlarına inşa edilmesi planlanan müzenin, en kısa zamanda temeli atılacak. Müze tamamlandığında, Balıklıgöl’ü ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler, peygamberler tarihini de daha yakından öğrenme imkanı bulacak.