Sarayburnu Cami

9 Ocak 2019 Çarşamba

Giresun'da bir cami 29 yılda tamamlandı ama, sonunda güzel bir mabet çıktı ortaya. Kündekari tekniğinin de kullanıldığı caminin, Karadeniz sahil yolu kenarında olması hasebiyle, ziyaretçileri hiç eksik olmuyor. 

Bulancak’ta 29 yılda tamamlanan sahil yolu üzerindeki cami aynı zamanda bir uğrak mekanı

Burası Giresun’un Bulancak ilçesi ve bu camii ilçenin göz bebeği mabetlerinden biri olan Sarayburnu Camii… Bulancaklılar bu camilerinde ibadet edebilmek için tam 29 yıl sabretti.  Karadeniz sahilyolu kenarında, temeli 1987'de atılan cami, imece usulüyle yapıldı; "Bu caminin yapılışını hatırlıyorum "Ben buradan İstanbul'a giderdim, 'bu cami ne zaman yapılacak da namaz kılacağız?' o kadar bu benim aklımdadır. Allah'a yalvardım 'sen bize nasip eyle ömür ver de şurada iki vakit namaz kılalım' Allah müsaade etti şimdi namaz kılacağım, benden mutlu insan olmaz şimdi."

Geometrik biçimlerde kesilmiş küçük ahşap parçaların büyük bir yüzey oluşturmak üzere birbirleriyle geçmeli olarak birleştirilmesi yöntemi, yani kündekari tekniğiyle inşa edildi. Caminin çeşitli bölümlerindeki hat ve tezhip çalışmaları da dikkat çekici. "Ecdadımızın yaptığı gibi büyük yığma taş bir cami. 130 santimetre duvar kalınlığı, 16 metre duvar yüksekliği, 2 bin 588 metrekare kapalı alanı, irili ufaklı 17 kubbesi var." 

4 bin 500 kişinin aynı anda namaz kılabildiği caminin 70 metrelik minareleri Osmanlı motiflerinden izler taşıyor

Sarayburnu Camii, yörenin gözde bir  ibadet mekanı olması ve çevresindeki canlılıkla, bulancaklıların ve yolu Bulancak’tan geçenlerin, hatta gayri müslimlerin  uğrak merkezi haline gelmiş. 

"Cami, uluslararası kullanılan Karadeniz Sahil Yolu kenarında bulunuyor. Yolu kullanan insanlarda camiyi gördüklerinde bir merak uyanıyor. Bu yoldan müslim, gayrimüslim gelen giden çok, muhakkak camiyi ziyaret ediyorlar. Fırsatı olanlar, ilgi duyanlar camimize uğruyorlar, fotoğraflar çekiyorlar, bilgi almak isteyen de bilgi alıyor."