Selimiye Camii’nde Restorasyon

10 Mart 2016 Perşembe

Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği Edirne’deki Selimiye Camii, kapsamlı bir restorasyondan geçirilecek. Unesco Dünya Kültürel Miras listesi'nde yer alan tarihi yapı, projelerin onaylanmasının ardından kısa süre içinde aslına uygun olarak yenilenecek. 

Edirne'nin ve Osmanlı'nın simgesi olan Selimiye Camii 441 yıldır dimdik ayakta… Cami, mimarlık tarihinde, en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelendiriliyor. Kesme taştan yapılan Selimiye iç bölümüyle bin 620 ve toplamda 2 bin 475 metrekarelik bir alanı kaplıyor. 

Yılların Verdiği Yıpranmışlıkları Gidermek Üzere Çalışma Yapılacak 

Mimar sinan’ın “ustalık eserim”dediği tarihi camide, yılların verdiği hafif çaptaki tahribatların giderilmesi için çalışma yapılacak… Selimiye, aslına uygun olarak kapsamlı bir restorasyondan geçirilecek.

Osman Güneren Vakıflar Edirne Bölge Müdürü restarasyon hakkında bir açıklma yaptı. Osman Güneren şöyle konuştu;

"En kısa zamanda geri kalan projelerin restitiüsyon ve restorasyon çalışmalarının onayının alınan ardından restorasyon uygulamasına esaslı bir uygulamaya başlamak bunuda en kısa zman içerisinde çalışmaya başlayacağız. Böylelikle Selimiye Camiinde bütün eksik olduğu düşünülen zamanla yıpranmış olan bütün eksiklikler giderilecek ve Selimiye Camii esaslı bir onarıma tutularak belki 40-50 yıl daha herhangi bir müdahale edilmeden ömrü uzatılacak."