Somali’de Türkiye’nin Şifa Yuvası

8 Şubat 2018 Perşembe

Türkiye’nin yardım eli farklı coğrafyalarda şifa dağıtıyor. Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi; terör, kıtlık ve yoksulluğun kol gezdiği ülkede, hastalara çare oluyor.

R. T. Erdoğan hastanesi yoksullara şifa dağıtıyor, Somalili doktorlar eğitiliyor

Türkiye’nin Somali’de, yoksul halka ücretsiz tedavi imkanı sağlamak için 2015 yılında hizmete açtığı Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yalnızca Somali'nin değil Doğu Afrika'nın şifa yuvası oldu.

Kısıtlı imkanlar nedeniyle basit hastalıkların bile ölümcül sonuçlar doğurduğu Somali’deki bu sağlık kuruluşunda hem halka hizmet veriliyor, hem de doktor yetiştiriliyor. Mevcut doktorlar da tecrübelerini artırıyor.. Alanında uzman Türk doktorlar tarafından somalili asistan doktorlara eğitimler veriliyor.. Devletin üst düzey yöneticileri di bu hastaneyi tercih ediyor. Yılda yaklaşık 240 bin hastaya hizmet veriliyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 25 ocak 2015'te hizmete açılan hastanede, 23'ü Türk, 11'i Somalili olmak üzere 34 uzman doktor görev yapıyor. Hastanenin toplam 63 bin metrekare kampüs alanında lojman, hemşirelik okulu ve cami de yer alıyor. Poliklinikler, yataklı servisler, ameliyathaneler, aşı merkezi, yenidoğan, yoğun bakım, mr, tomografi ve taş kırma üniteleri aktif şekilde çalışıyor.

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA tarafından projelendirilip inşa edilen hastane, 5 yıl süreyle iki ülke tarafından müşterek işletilecek ve bu süre sonunda Somali'ye bedelsiz devredilecek.