Sudan’da Başkan Görmez’e Sevgi Seli

6 Mart 2015 Cuma

Sudan’da Başkan Görmez’e sevgi seli

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Sudan temasları sürüyor. Sudan'da iki ülke arasında dini eğitim alanında işbirliği protokolüne imza atan Görmez, Sufi Külliyesinde hafızlık yapan öğrencilerle de bir araya geldi.

 

Temasları kapsamında İrşad ve Evkaf Bakanı El Fatih TajElsir ile bir araya gelen Başkan Görmez, ilk olarak evkaf bakanlığında düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine katıldı. Başkan Görmez, burada yaptığı konuşmada "Sizlere Türk halkı, Ahmet Yesevi, Mevlana Celaleddin Rumi, Akşemseddin ve Halidi Bağdadi’nin selamlarını getirdim. Sizlere geldik. Kalplerimiz size karşı sevgiyle muhabbetle dolu" dedi.

 

İmzalanan protokol kapsamında, Sudanlı vaiz, Kur’an eğiticileri ile din görevlilerine Türkiye’de eğitim verilecek. İslami neşriyat alanında ortak çalışmalar yapılacak ve Türkiye’nin düzenleyeceği Arapça kurslarına Sudan’dan eğitimci desteği sağlanacak.

 

Başkan Görmez ziyareti kapsamında Hartum'daki tarihi camilerden Mescidu'l Kebir'i de ziyaret etti. Görmez burada Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının Sudan koordinatörü Yahya Acu'dan caminin onarım çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Hartum'dakiSufi Külliyesi'ni de ziyaret etti. Külliyede hafızlık eğitimi alan binlerce öğrenci Görmez’i kelime-i tevhid ile karşıladı. Yoğun bir ilgiyle karşılaşan Görmez, öğrencilerin eğitim gördüğü sınıftaki tahtaya Arapça olarak "Bütün müminler kardeştir" ayetini yazdı. Ziyarette Görmez’e sufi hırkası da giydirildi.