Suriyeli Çift Hat ve Ebru Yapıyor, Geçimlerini Sağlıyor

2 Nisan 2019 Salı

Vatanlarına, yuvalarına hasretler ama, Türkiye’de kendilerine yeni bir yaşam kurdular. Suriyeli usta bir hattat ve ebru sanatçısının; eşi ile birlikte, sanatlarıyla nasıl hayata tutunduklarını anlatan hikayelerini, paylaşmak istiyoruz.

Suriyeli çift hat ve ebru yapıyor, geçimlerini sağlıyor ve gençleri yetiştiriyor

Halepli Muhiddin Necib Badenjki 70 yaşında ülkesindeki iç savaş nedeniyle yaklaşık 5 yıl önce eşi Hasnaa ve çocuklarıyla birlikte Türkiye’ye sığındı. Şimdi Gaziantep’te yaşışyor. Suriyeli aile, hat ve ebru yaparak hem yaşadıkları acıyı unutmaya çalışıyor, hem de  geçimlerini sağlamaya çalışıyor. 13 yaşından bu yana hat sanatıyla uğraşan Muhidin Necib, eşine de öğretmiş bu sanatı. 

Tutkuları, hat ve ebru…

Eşi de Osmanlı süsleme sanatları üzerinde uzmanlaşmış.Tek odalı bir evde yaşayan Suriyeli aile, şimdi hem üretiyor, hem de Türk ve Suriyeli öğrencilere ücretsiz eğitim veriyor. Hasna Tahnan da, evlerini ve ülkelerini terketmenin şokunu geride bırakmış, hızla hayata, çok sevdiği hat ve ebru sanatına tutunmuş; 

“Ülkemizden yuvamızı bırakıp, Türkiye'ye geldiğimizde çok büyük bir hüzün yaşadım. Kahır içindeydim. Eşim hat ve ebru üstadı. Ondan birşeyler öğrenerek hayata yeni bir başlangıç yapmaya çalıştım. Çok çabaladım ve öğrenmeyi başardım. Sonunda eşim bana icazet verdi. Ondan sonra ben de hat levhaları yapmaya başladım. Yaptığım işi çok seviyorum."